ABD’li General: Yapay Zeka ve Otonomi ile Küçük Ekipler Büyük Düşmanlara Karşı Zafer Kazanabilir

0
57

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (SOCOM) Komutanı General Bryan Fenton, yapay zeka ve otonomi gibi teknolojilerin daha küçük ekiplere büyük düşmanlara karşı avantaj sağlayabileceğini söyledi.

SOCOM Komutanı General Bryan Fenton, Tampa’da düzenlenen “SOF Week” konferansının açılış konuşmasında, hızlı teknolojik değişim çağımızın, yapay zeka ve otonomi gibi teknolojilerin daha küçük ekiplere daha büyük düşmanlara karşı avantaj sağlayabileceği “biraz özel operasyon rönesansı” yaşatabileceğini söyledi.

Fenton, “Bu kesinlikle hepimizin ABD ordusundaki özel operasyonlarda nasıl ilerleyeceğimize odaklanmamıza neden oluyor” dedi.

Fenton ayrıca yapay zeka gibi yeni teknolojilerin yaygınlaşmasının, sahip olduğumuz devasa veri dağları ve buzdağları arasında eleme yapmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Benzer şekilde, otonomi operatörlerin daha önce yapabildiklerinden çok daha fazlasını yapmalarına yardımcı olabilir; örneğin, devasa dron sürülerini bir araya getirip tek bir kontrolörle yönlendirebilir.

Bryan Fenton, uzun zamandır bu kadar farklı ekosistemin ya da kabiliyetin bu kadar hızlı bir şekilde bir araya geldiğini görmediklerini belirtti.

ABD Özel Operasyonlar Komutanı Generali Bryan Fenton

SOF Lethality program yöneticisi Yarbay Tosh Lancaster, SOCOM’un yakın gelecekte tedarik etmeyi düşündüğü birkaç yeni kabiliyeti anlattı. Bunlardan bazıları, 2.500 metre ötedeki hedefleri vurabilen bir keskin nişancı tüfeği ve mevcut silahların daha gelişmiş versiyonları gibi “taktik hassas füze”. Lancaster, “Bunu Javelin benzeri bir sistem olarak düşünün” ama çok daha hafif ve ucuz. “Şu anda bunun pazar araştırması aşamasındayız ve 2024 ya da 2025 mali yılının sonlarında ilerleme kaydedeceğiz” şeklinde konuştu.

ABD kuvvetlerinin Orta Doğu’dan çekilmesi ve büyük güç rekabetine yönelmesi, özel harekat kuvvetlerine (SOF) olan talebin azaldığı izlenimi verse de, ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’ndan (SOCOM) üst düzey yetkililer, komutaları altındaki birliklerin ABD’nin Rusya ve Çin’i geride bırakma çabasında önemli bir rol oynadığını savundu.

SOCOM’un kıdemli komutanı Binbaşı Shane Shorter, konferansta yaptığı konuşmada, “Aslında, stratejik rekabeti desteklemek için Özel Harekat Kuvvetleri’ne olan talep yıldan yıla yüzde 30’un üzerinde arttı” dedi. Ayrıca kriz müdahale operasyonlarına olan talepte de yüzde 150’nin üzerinde bir artış olduğunu söyledi. Shorter, bu artışın miktarını veya zaman çizelgesini ise belirtmedi.

General Bryan, otokratlar ve teröristlerin, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Rusya’ya, İran’dan Kuzey Kore’ye ve şiddet yanlısı aşırılıkçı örgütlere kadar uzanan bir yelpazede, özgür ve açık uluslararası sistemi ortadan kaldırmaya çalıştığı uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here