ABD, İsrail’e Mühimmat Sevkiyatını Durdurdu

0
68

ABD’nin geçen hafta İsrail’e yapacağı mühimmat sevkiyatını, İsrail’in ABD’nin uyarılarına rağmen Gazze’nin güneyindeki Refah kentine geniş çaplı bir saldırı başlatma kararı nedeniyle durdurdu.

Üst düzey bir ABD yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, “Başkan, Refah’ın işgalinden duyduğu endişeyi belirtmek için İsrail’e 3,500 bomba sevkiyatını durdurdu” dedi.

Yetkili, Başkan Biden’ın 1,800 adet 2,000 pound (900 kilogram) ve 1,700 adet 500 pound (225 kilogram) bombadan sevkiyatını durdurduğunu açıklayarak biraz daha detaylandırdı.

Ayrıca Wall Street Journal, İsrail’in gidecek “6,500 bomba yönlendirme kitinin beklemeye alındığını” bildirdi.

ABC News’e konuşan ABD’li bir yetkili ‘Özellikle Mk-84’ler ya da BLU-109 nüfuz bombaları yoğun kentsel ortamlarda oluşturacağı etkiye odaklanmış durumdayız” dedi.

Biden yönetimi ilk kez İsrail’e yapılacak bir mühimmat sevkiyatını erteledi.Uzamlar, ABD’nin mühimmat sevkiyatını durdurması İsrail’e şimdiye kadar ki en büyük uyarı olarak gösteriyor

Pentagon Basın Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada “Refah’a yönelik büyük bir kara harekatını desteklemiyoruz” dedi. “Orada bir milyondan fazla insan barınıyor” diyen sözcü, “Sivil kayıpların sınırlı olduğundan, zarar verilmediğinden emin olmak istiyoruz. Dolayısıyla bu endişelerimizi kamuoyu önünde hem de özel olarak dile getirdik ” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in 7 Ekim’de Hamas tarafından düzenlenen ve en az 1,200 İsraillinin ölümüne yol açan sürpriz saldırıya verdiği askeri karşılıktan bu yana Gazze’de 34,000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu orantısız kayıp rakamları, son birkaç haftadır ABD’deki ve yurtdışındaki üniversitelerde İsrail’e karşı giderek artan protestoları neden oldu. 

New York Times’ın Çarşamba günkü haberine göre CIA Başkanı William Burns Başbakan Benjamin Netanyahu ile görüşmek üzere İsrail’de bulunuyor. Times, “Burns son günlerde İsrail ve Hamas arasında Gazze’de tutulan rehinelerin ve İsrail’de tutulan Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını sağlayacak bir ateşkes anlaşması sağlamak amacıyla bölgede mekik dokuyor” diye yazdı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here