Bayraktar AKINCI’dan Deniz Hedeflerine Tam İsabet!

0
53

Baykar’ın, Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde yürüttüğü AKINCI Projesi kapsamında geliştirdiği Bayraktar AKINCI, deniz üzerinde sabit ve hareketli hedeflere gerçekleştirdiği atış testlerini başarıyla tamamladı.

7 Mayıs’ta, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden mini akıllı mühimmat MAM-T, MAM-L ve ASELFLIR-500 ile havalanan Bayraktar AKINCI, testin ilk aşamasında 30 bin feet irtifadan deniz üzerindeki sabit hedefi MAM-T ile tam isabetle vurdu.

Testin ikinci aşamasında ise Bayraktar AKINCI’nın hedefi hareket halindeki ALBATROS İDA (insansız deniz aracı) idi.

MAM-L ile deniz üzerinde seyreden Albatros İDA’yı yine 30 bin feet irtifadan imha etmeyi başaran Bayraktar AKINCI, deniz hedeflerine karşı gerçekleştirdiği başarılı atış testlerinin etkisini gösterdi.

Bugüne kadar 50.000 uçuş saatini tamamlayan Bayraktar AKINCI, 22 Şubat’ta ASELSAN tarafından geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’ni kullanarak hareket halindeki Albatros İDA’yı tam isabetle vurmuştu.

ASELFLIR-500, ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk savunma sanayiinin önemli bir kazanımı olan elektro-optik bir keşif, gözetleme ve hedefleme sistemidir. Sabit ve döner kanatlı hava platformlarına entegre edilebilen bu sistem, gündüz ve gece, her türlü hava koşulunda yüksek performans sunar.

MAM-L ve MAM-T mühimmatları, İHA’ların etkinliğini önemli ölçüde artırmıştır. Bu mühimmatlar sayesinde İHA’lar, tanksavar, zırhlı araç, sığınak ve gemi gibi yüksek değerli hedefleri hassas bir şekilde vurabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here