Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi saç kesimi gerçekleştiriyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında bugün iki Açık Deniz Karakol Gemisi’nin ilki olan TCG AKHİSAR’ın Sac Kesim Töreni gerçekleştirildi.

İstanbul Tersane Komutanlığından düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplamda 10 adet Açık Deniz Karakol Gemisi’nin inşa edileceğini söyledi.

Erdoğan, “Bugün ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için üretilmesi planlanan 10 adet açık deniz hareket ve karakol gemisinden ilkinin ilk sac kesimini de yapıyoruz. Üzerinde bir helikopter ve görünmez insansız hava aracı da yer alacak bu karakol gemilerimiz, 21 gün boyunca denizde kesintisiz görev yapabilecek. Karakol gemilerimizin ilkini 2023 mayıs ayında Deniz Kuvvetlerimize teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, ” Hisar sınıfı açık deniz karakol gemisi için MİLGEM tasarımı esas alınmıştır. Başlangıcı 1990’lı yıllara dayanan MİLGEM Projesi, aslında yarım asrı geçen milli harp gemisi tasarım ve inşaat çalışmalarının bir sıçrama noktasını teşkil etmektedir. Bugün ilk kez sac kesimi yapılacak olan 1’inci hisar sınıfı açık deniz karakol gemisi Akhisar, savunma sanayimizdeki ilerlemenin yeni bir örneğidir. Aynı sınıf gemilerden 10 adet tedarik edilmesi planlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Başlangıçta 2 adet geminin inşasını içeren proje sözleşmesinin imzalanmasından sadece 8 aylık bir sürede inşa aşamasına başlanması önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Özbal, ” Daha önce denenmiş ve uygunluğu kanıtlanmış MİLGEM Proje modeli tasarım, üretim ve teknik veri paketlerinin kullanılması bu başarının en önemli etkenidir. Yerli ve milli silah ve sistemlerle donatılacak geminin, ada sınıfı korvetler yani MİLGEM’lerle benzer özellikte olması bakım, tutum, idame giderlerinin ve onarım sürelerinin azaltılmasında önemli imkanlar sağlayacaktır.”dedi.

Görevlerini daha az personel ile daha ekonomik olarak yapabilmenin projeden ana beklentileri olduğunu dile getiren Özbal, “Böylece daha ağır silahlı ve işletimi daha pahalı muhrip, fırkateyn gibi gemilerin görevlerinden ve ömürlerinden tasarruf sağlanmış olacaktır. İhtiyaç halinde yeni silah ve sistemlerin gemiye entegrasyonu ile imkan ve kabiliyetlerinin daha da geliştirilmesi ve her türlü deniz harbinde etkinlikle kullanılmaları mümkün olacaktır.” dedi.

Açık Deniz Karakol Gemileri deniz yetki alanları başta olmak üzere dünya denizlerinde refakat, keşif, karakol, gözetleme, deniz yollarının emniyetinin sağlanması ve deniz güvenliği gibi görevlerde kullanılacağını, bu görevler için uygun özellikte yeterli silah ve sistemlerle donatılacağı bildirildi.

Açık Deniz Karakol Gemisi’nin ilki olan TCG AKHİSAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here