Afganistan’ın başkenti Kabil’e Taliban’ın girmesi ardından başta ABD olamak üzere bir çok batılı ülke, büyükelçilik personeli ve vatandaşlarını Afganistan’dan tahliye etmeye çalışıyor. Hava trafiği izlendiği açık kaynaklarda onlarca uçağın Kabil’e doğru gittiği görülüyor.

Uluslararası Kabil Havalimanın’da tam bir kaosun hakim olduğu kalabalıkların güvenlik duvarını yararak aprona girdiği bildiriliyor. Güvenlik güçlerinin durumu kontrol altına almak için havaya ateş açtığı belirtildi. Öte yandan Kabil Havalimanına tüm sivil uçuşları yasaklandığı, sadece NATO misyonu uçuşlarının gerçekleştirileceği bildirildi.

Kabil Havalimanın’da tam bir kaos yaşanıyor.

İngiltere vatandaşlarını tahliye için dört C-17, bir A400M, bir C-130 ve üç Voyager’dan oluşan nakliye uçakları Afganistan’a göndermiş durumda. İngiltere vatandaşlarının tahliyesi yardım etmek amacıyla Afganistan’a 600 asker gönderdi. Pentagon tahliyelere yardımcı olamak için Afganistana’a gönderdiği 5 bin askere ek olarak bugün 1000 asker daha gönderiyor.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi yakın diye konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Pazar günü Berlin’den yaptığı basın açıklamasında; “Öncelikli olarak vatandaşlarımız, büyükelçilik personeli ve bizimle çalışan insanların güvenliğidir. Bu yüzden bu sabah elçilik personelimizi Kabil’de güvenli bir bölgeye yerleştirdik. Büyükelçiliğe ait personalimiz şu anda orada güvendeler” dedi.

Maas, Afganistan konusunda oluşturulan kriz masasının istişarelerini sürdürdüğünü açıklarken, orduya ait Airbus A400M ve A310 model iki uçağın Pazar akşam saatlerinde yola çıkacağı açıklandı.Alman vatandaşlarının tahliyesinin desteklemesi ve güvenliğin sağlanması için yaklaşık 200 askerden oluşan paraşütçü birliğinin de Kabil’e gönderileceği belirtilirken, kurtarma operasyonunun yeni haftanın ilk gününde sona ermesinin planlandığı haber verildi. 

ABD ve Kanada’nın yanısıra Fransa, İtalya, Hollanda, Almanya büyükelçilik çalışanlarını ve yurttaşlarını Kabil’den çıkarmak için ek askeri güç gönderdi. Ancak komşu ülke Rusya “temsilciliğini boşaltmaya gerek olmadığını” açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yabancıların ülkeden güvenlik içinde ayrılabilmesi için Kabil Havaalanı’nı korumaya devam edeceklerini bildirdi.

FRANSA ELÇİLİĞİNİ KABİL HAVAALANI’NA TAŞIDI

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamada, büyükelçiliğin Kabil Havaalanı’na taşındığı açıklandı. Savunma Bakanlığı ise, havaalanındaki Fransızlar’ın güvenlik içinde tahliye edilmesi ve ülkeden çıkarılmasını organize etmek için Birleşik Arap Emirlikleri’ne takviye askeri güç gönderildiğini açıkladı. Bakanlık, ülkedeki Fransız yurttaşları ile temas halinde olduklarını ve bir grup yurttaşın ülkeyi terketmesi için 16 Temmuz’da özel bir uçak kaldırdıklarını ve tahliye işlemlerine devam edeceklerini belirtti.

Fransız Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Fransız yurttaşlarının ilk etapta Kabil Havaalanı’ndan gönderilen özel hava kuvvetleri aracılığıyla Abu Dabi’ye taşınacağı, ilk tahliyelerin gün içinde başlayacağını belirtti. Büyükelçiliğin ülkedeki tüm yurttaşların getirilmesi için bir süre daha Kabil Havaalanı’nda kalacağı da vurgulandı.

ABD: KABİL ELÇİLİĞİ TAHLİYE EDİLDİ

Amerikalı yetkililer Kabil’deki diplomatların helikopterlerle havaalanına götürüldüğünü açıkladı.Amerikalı yetkili ‘çekirdek’ ekibin havaalanından çalıştığını kaydetti. Gün içinde Amerikan Büyükelçiliği yakınında yükselen duman dikkat çekti. Dumanın nedeni daha sonra anlaşıldı. Büyükelçillik çalışanlarının önemli belgeleri yaktığı kaydedildi.Amerikan medyası Salı günü büyükelçilik binasının kapatılacağını belirtiyor.Amerika büyükelçilik binasındaki bayrağın da indirildiği belirtiliyor.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ, TÜRK BİRLİĞİNİN GÖREV YAPTIĞI KABİL HAVALİMANINA TAŞIDI

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi.

Kabil Türk Büyükelçiliği, Taliban’ın başkenti alması ihtimaline karşı günlerdir planalama yaptığı bildirildi. Dün itibari ile elçilik personelinin Kabil Uluslararası Hava Limanı’nın askeri bölüme geçtiği, Büyükelçilik çalışmalarına Kabil’deki merkez binada değil, havalimanın askeri bölümde devam ettiği belirtildi. Elçiliğin çalışmaları güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla ,Türk Askeri birliğinin güvenliğini sağladığı bölgeye geçtiği açıklandı.

AFGANİSTAN’DAKİ AZERBAYCAN BARIŞ GÜCÜ BİRLİĞİ FALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Afganistan’daki Azerbaycan barış gücü askerlerinin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağladığını belirtti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “120 kişilik barış gücü birliği, kardeş Türkiye’nin askerleri ile birlikte, Kabil’deki uluslararası havalimanının güvenliği sağlama amacıyla görevine devam ediyor” ifadesine yer verildi.

Azerbaycan yönetiminin sürekli barış gücü askerleriyle iletişim halinde olduğu, morallerinin ve psikolojik durumlarının üst düzeyde olduğu kaydedilen açıklamada, “Mevcut durum kardeş Türkiye ile birlikte gözlem altında bulunuyor” dendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here