Bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’ katılan savunma sanayinin önde gelen firmalarından ROKETSAN, 9 yeni ürünü ilk kez sergileyeceğini açıkladı.

Fuar öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit Roketsan’ın faaliyetlerine ilişkin soruları yanıtlarken, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de firmanın IDEF’21’de gerçekleştireceği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin, bugün savunma sanayisinde dünyada çok iyi bir noktada olduğunu belirten Yiğit, “Biz de Roketsan olarak tüm kabiliyetimizi bu gücü pekiştirmek için kullanıyoruz. Hava savunma sistemlerimiz, bilindiği gibi katmanlı sistemler. Biz bütün katmanları geliştirmek için çalışıyoruz. Ancak milli bir meseleden bahsettiğimiz için sadece Roketsan değil savunma sanayinin tüm paydaşlarının birlikte çalışması ve çözüm üretmesi gerekli. Şu anda hiç konuşulmayan sistemler de var. Belki de SİPER teslim edildiğinde bizim bütün katmanları milli sistemlerle kapladığımızı göreceksiniz.” dedi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de IDEF’21’de 9 ürünü ilk kez sergileyeceklerini belirterek, “Türk savunma sanayisinin gövde gösterisi yapacağı IDEF 2021’de, Roketsan da ürünleriyle ilgi odağı olacak. Türk savunma sanayisi, Kovid-19 şartlarında dahi güçlenerek büyümeye devam etti. Şimdi bu gücümüzü tüm dünyaya sergileme zamanı geldi. IDEF’21’in tüm ulusal ve uluslararası katılımcılarını ve siz değerli basın mensuplarımızı standımızı ziyaret ederek mühendislikte geldiğimiz noktayı yakından görmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

YENİ YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİN ADI ‘LEVENT’

Murat İkinci, gemilerimizin yakın hava savunması, ağırlıklı olarak RAM ve Phalanx sistemleriyle gerçekleştiriliyor. SUNGUR füzemizin baz olarak alındığı, gemilerimize yakın hava savunma sağlayacak LEVENT sistemimizi, IDEF’21 esnasında sergileyeceklerini belirtti.

LEVENT’in iki versiyonu olacak. İlk konfigürasyon, geminin üzerindeki elektro-optik ve radar sistemlerini kullanarak, ikinci konfigürasyon ise kendi üzerindeki radar ve elektro-optik sistemleri kullanarak hedefine yönelecek.

ROKETSAN’ın geliştirdiği yakın hava savunma sistemi LEVENT

Roketsan’ın sergileyeceği diğer sistemler, K-82 Genel Maksat Bombasının pilotun kontrolünde hedefine ulaşmasını sağlayan LAÇİN Güdüm Kiti, MAM-T, SUNGUR Silah Sistemi, Türkiye’nin ilk milli ağır sınıf torpidosu AKYA, 324 milimetrelik ORKA torpidosu, METE Lazer Güdümlü Mini Füze, 122 milimetrelik ve 230 milimetrelik füzelere lazer arayıcı başlık kazandırılarak geliştirilen TRLG-122 ve TRLG-230 füzeleri ve Yakın Hava Savunma Sistemi’ni (YHSS) ilk kez IDEF’21’de beğeniye sunacak.

Kaynak: A.A., Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here