GÜR Sınıfı Denizaltılar için TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında “ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi” imzalandı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan PREVEZE ve AY sınıfı denizaltılara AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. İmzalanan bu yeni sözleşme ile söz konusu yetenek GÜR Sınıfı denizaltılara da kazandırılmış olacak.

Proje kapsamında ayrıca; su üstü gemilerinde kullanılmakta olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile PREVEZE Sınıfı denizaltıları için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MÜREN Savaş Yönetim Sisteminden elde edilen tecrübe ve kazanımlar bir araya getirilerek ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin temelleri atılmış olacak.

ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin GÜR sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu ve Milli Denizaltı projeleri başta olmak üzere tüm denizaltılarımızda kullanılması hedefleniyor.

İmza törenine, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin, İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanı İk.Alb. Onur Çamlı, Deniz Teknik Komutanı Müh.Alb. Cihat Eryiğit, Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Alb. Mehmet Gökhan Metin ile birlikte Dz.K.K.lığı ve BİLGEM görevlileri  katılım sağladı. 

Kaynak: TÜBİTAK 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here