Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalandı.

SSB’de düzenlenen törene Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ağır sınıf taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan proje, ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak.

Yeni helikopterde, yüksek teknoloji hedef takip ve görüntülenme sistemleri, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleri bulunacak. Projeyle yerli imkanların azami kullanılması hedefleniyor. Mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin projede hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Helikopter iki pilot ile harici Bin 200 kilogram (lançerler hariç) yük taşıyabilecek. Yüksek sıcaklık (+50/-40 ) ve yüksek irtifa ( 20 bin fit ) şartlarında gece/ gündüz görev yapabilecek. Balistik koruması bulunan helikopterde, 12.7 mm mühimmata dayanıklı zırhlı kokpit bulunacak.

Temel ekipmanları arasında 4 eksenli oto pilot, modüler aviyonik mimari, hedef tespit radarı, hedef tespit sistemi ve kaska entegre görüntülüme sistemleri yer alacak. helikopterin azami hızı 172 kts olacak.

Silah sistemleri 30 mm top, 6 kanat istasyonunda 2.75  inç güdümlü ve gümsüz roket, anti tank füzesi ve hava hava füze sistemleri olacak.

Taaruz helikopterinde, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Milimetrik Dalga Radarı (MİLDAR) ve IR/IIR Güdümlü Füzeleri etkisiz hale getirmeye yarayan DIRCM sistemlerinin entegre edilmesi planlanıyor.

Helikopterin ilk test uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor.

Kaynak: SSB, HAVELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here