ABD Deniz Piyadeleri Florida’daki Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nde AH-1Z Viper’e entegre edilen Müşterek Havadan Karaya Füze’sini (JAGM) ‘deniz hedefleri’ üzerindeki testi başarıyla tamamladı.

Kasım ayında gerçekleşen test atışlarında füzenin tüm modları, gerçek operasyonel tehditlere karşı ‘canlı ateş’ etkinliği ile test edildi.

AH-1Z pilotları, JAGM’yi Florida kıyılarında lazer ve radar sensörlerini kullanarak, yedi kilometre uzaktaki hareketli botları başarıyla vurdu.

Deniz hedefleri testleri ardından pilotlar, Arizona’daki Yuma bölgesinde AH-1Z üzerinden JAGM’yi kara operasyonlarında test edecek.

Havadan yere tasarlanan hassas güdümlü füze, Hellfire füzelerinde kullanılan arayıcıyı geliştirilerek tasarlandı. JAGM Yarı aktif lazer güdümü ve milimetre dalga radarı ortak çalışması ile düşman hedefleri vurabiliyor. At ve unut özelliği ile savaş alanında personele büyük esneklik sağlamaktadır.

Müşterek Havadan Karaya Füze’si JAGM ilk operasyonel kabiliyeti AH-64E Apache helikopterlerinde elde etmişti. Yeni dönemde Deniz Piyadeleri’nin kullandığı AH-1Z helikopterleri operasyonel kabiliyete 2022 yılı içerisinde ulaşması planlanıyor.

Bell AH-1Z Viper, H-1 yükseltme programının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri için geliştirilmiş olan AH-1W SuperCobra baz alınarak yapılmış Amerikan çift motorlu bir saldırı helikopteridir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 10’uncu Deniz Seminerinde “Deniz Hava Projeleri” oturumunda konuşma yapan Tuğamiral Alper YENİEL , 2022 yılı Mart ayı içerisinde Kara Kuvvetleri ile yapılan protokol kapsamında 10 adet AH-1W Super Cobra taarruz helikopterlerinin teslim alınacağını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here