Danimarka ve Norveç’in Avrupa Karakol Korvet projesine (EPC) katılacağı, ana müteahhitlerin ortak girişimi NAVIRIS tarafından duyuruldu.

Danimraka ve Norveç, Avrupa Karakol Korvet projesinde yer alan İtalyan Fincantieri ve Fransız Naval Group ortak girişimleri, Naviris ve İspanyol Navantia tarafından yayınlanan açıklamada “kurucu ortak” olarak listelendi.

Defence News haberine göre, gemilerin geliştirimesi için kullanılacak yaklaşık 60 milyon Avroya ek olarak 30 milyon Avroya daha ihtiyaç olduğu belirtildi. Bu ek bütçeyi İtalya, İspanya ve Fransa karşılarken, projeye katılan iki ülke Yunanistan gibi katkıda bulunacak.

Avrupa Karakol Korvet (EPC) projesine İtalya, Fransa ve Yunanistan’ın ardından İspanya’da katılımıyla devam ediyordu. İtalya’nın Fincantieri ve Fransa’nın Naval Group firması 3.000 tonluk yeni korvetin yapımında ortak çalışacak. Bu amaçla projenin ana müteahhitleri yeni kurulan ortak girişime NAVIRIS adını verdi. İtalyan-Fransız şirketleri İtalya’nın Cenova şehrinde ve Fransa’nın Toulon yakınlarında iki Ar-Ge merkezi kuracak.

Ülkelerin ihtiyaçlarına göre modüler bir yapıda inşa edilecek olan korvet, donanmaların devriye ve gözetim görevlerinin yanısıra denizaltı savaşı ve yüzey savaşlarında da ikinci kademe görev yapabilecek.

Savunma projelerine ikiden fazla ülkenin katılıması durumunda AB Savunma fonlarında nakit kullanmasının kolaylaştıracağı belirtilirken; bu yıl içerisinde Teklif Talebi çıkartılırsa 2021 yılında fon tahsisi kararının alınması bekleniyordu.Avrupa Karakol Korvet projesi 12 Kasım 2019’da Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen bir Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği projesidir.

İtalya ve Fransa Deniz Kuvvetleri’nin Korvet ihtiyaçı giderek artmaktadır.İtalya’nın yaşlanan Commandante sınıfı gemilerinin yerine yeni korvetleri envantere katmak istiyor. Fransa Donanması ise Floréal sınıfı gemilerin yerine yeni korvetlerin geçmesini istiyor. Avrupa Karakol Korveti projesine Almanya ise ilgi göstermiyor.

Modular Multirole Patrol Corvette (MMPC) olarak bilinen program, İspanya ve Fransa 6 gemi, İtalya ise 8 gemi tedarik edecek.İlk geminin 2027 yılında teslim edilmesi planlanıyor. Hırvatistan ve Portekiz projeye gözlemci olarak katılıyor.

MMPC, EPC programının yeni adı değildir, MMPC” terimi ilk olarak Ekim 2021’de yayınlanan Avrupa Savunma Fonu 2021 teklif çağrıları belgesinde ortaya çıktı. EPC, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan (+ gözlemci olarak Portekiz ve Hırvatistan ) ile 2019’da EDA’nın desteğiyle başlatılan Pesco projesinin adıdır. MMPC ise Temmuz 2021’de başlatılan ve programın ilk aşamasını kapsayan 1. Avrupa Savunma Fonu çağrısının adıdır.

Avrupa Birliği Savunma ve Güvenlik Daimi Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) kapsamında Kasım 2019‘da kabul edilen 13 yeni işbirliği projesi arasında Avrupa Karakol Korveti (EPC) projeside bulunuyor. PESCO savunma projelerinde üye 25 ülkenin 47 projesi devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here