Uluslararası Havacılık fuarı ‘Airshow China 2021’de Çin’in gelişmiş savaş uçakları tasarımcıları, J-20 hayalet savaş uçağı ve Y-20 büyük nakliye uçağının son durumu hakkında bilgi verdi. Tasarımcılar, bu yıl içinde yeni nesil uçak gemisi tabanlı savaş uçağı hakkında iyi haberler gelebileceğini söyledi. .

“Uçak hazır olduğunda, Çin halkı bunu görecek” diyen Çin’in 5. nesil çok amaçlı savaş uçağı FC-31 baş tasarımcısı Sun Cong, bu yıl içinde yeni nesil uçak gemisi tabanlı savaş uçağı hakkında iyi haberler gelebileceğini söyledi. Airshow China 2014’te halka açık ilk uçuş performansını yapan FC-31, ilk uçuşunu 2012’de gerçekleştirmişti. Uzun süredir ülkenin yeni nesil uçak gemisi tabanlı avcı uçağı olmaya aday olduğu gündeme geliyordu.

FC-31 savaş uçağı, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu’nun (AVIC) bir üyesi olan Shenyang Aircraft Corporation tarafından üretilmektedir.Shenyang FC-31, geleceğin muharebe alanlarının taleplerini karşılayan tek koltuklu, çift motorlu çok amaçlı bir savaş uçağıdır. Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre üç farklı prototip üretildi, Çin basınan göre Eylül 2020’de bir uçuş testi gerçekleştirildi. Yeni motor ve yeni sistemler entegre edilerek FC-31’in testleri devam ediyor.

Airshow’da düzenlenen basın toplantısında, J-20’nin üretim kapasitesiyle ilgili soruya cevap veren uçağın tasarımcı yardımcısı Wang Haitao, Çin havacılık endüstrisinin Hava Kuvvetleri’nden (PLA) gelen her türlü talebi karşılayabileceğini söyledi.

Wang, havacılık ekipmanlarının araştırma ve geliştirme döneminin genellikle uzun olduğunu, ancak şimdi endüstriyel teknolojideki ilerlemelerle Çin’in bu süreci hızlandırdığını belirtti.

Y-20 büyük nakliye uçağı tasarımcısı Tang Changhong, iki uçağın yerli imkanlar ile geliştirilen motorlar ile donatılcağını açıkladı.ABD Hava Kuvvetleri’nin C-17 nakliye uçaklarına benzeyen Y-20 nakliye uçakları, yeni motor ile yakıt verimliliği, menzil ve maksimum kalkış ağırlığında iyileştirmelerin olacağı belirtildi. Çin nakliye uçaklarında Rusya’dan tedarik edilen motorları kullanıyor. Motorlar uzun ömürlü olması için defalarca modifiye edildi. Çin uzun süredir motorların bir kopyasını oluşturmak için çalışıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here