‘Airshow China 2021’ 13.Uluslararası Havacılık fuarında AVIC tarafından geliştirilen KJ-500 Havadan Erken Uyarı Uçağı (AWACS) sergilendi.Şirket Yetkilileri geleceğin AWACS sistemlerinin insansız hava platformlarında kullanılacağını söyledi.

Global Times’ın haberine göre, China Aviation Industry Corporation (AVIC) Shaanxi Aircraft Corporation’ın müdür yardımcısı Zhang Shaofeng, AWACS’ın çeşitli uçak türlerinin entegre edileceğini ve gelecekteki savaşlarda hayati bir unsur olacağını söyledi.

Zhang, ” gelecekte AWACS sistemleri insansız ve daha akıllı olması gerekecek “ dedi.

AVIC sözcüsü Zhou Guoqiang, her ülkenin erken uyarı uçaklarını geliştirmek için büyük çaba gösterdiğini, Çin’in de öyle yapacağını söyledi.

AVIC tarafından geliştirilen KJ-500 AWACS Zhuhai’deki ‘Airshow China 2021’ fuarında sergilendiğini belirten Zhou, ” sistem şu anda Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kullanılıyor.” dedi.

KJ-500 erken uyarı uçağının baş tasarımcı Cui Jixian, temmuz ayında düzenlenen bir seminerinde, geleceğin AWACS’larının yalnız uçmayacağını, ağ sistemini kullanarak birlikte uçan platformlar kümesi şeklinde çalışacağını söyledi.

Büyük ve küçük AWACS platformlarının geleceğin trendleri olduğunu belirten Cui, bu platformlar muharebe görevlerinin taleplerine göre özel olarak tasarlanmış rolleri üstlenebileceğini söyledi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan üçüncü nesil havadan erken uyarı ve kontrol uçağı KJ-500, Y-9 uçak gövdesine dayanmaktadır. Havda yakıt ikmali imkanı bulunan KJ-500’ün ilk görüntüleri Nisan 2018’de ortaya çıktı. Çin Uçuş Test Kurumu’na ev sahipliği yapan Xian-Yanliang havaalanında iki sarı astarla boyanmış KJ-500 görüntüsü yayımlandı.

Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) için AVIC tarafından tasarlanan ve geliştirilen ilk havadan erken uyarı ve kontrol (AEW & C) uçağı KJ-2000, ilk prototipi Kasım 2003’te ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve ilk uçak 2004’te hizmete girdi. KJ-2000 uçağı, Zhuhai’de düzenlenen Çin Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı 2014’te sergilendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here