Otokar, insansız ve uzaktan komutalı kara sistemlerinin geliştirilmesi konusunda Milrem Robotics şirketiyle bir iş birliği anlaşması imzaladı. Milrem Robotics tarafından geliştirilen ESTPLA-32 THeMIS insansız kara aracı, Mali’deki operasyonlarda test edilmişti.

Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi Otokar ve Avrupa’nın önde gelen robotik ve otonom sistem geliştiricisi Milrem Robotics; Londra’daki DSEI 2021 fuarında askeri araçların insansız ve robotik operasyonları için otonom geliştirme ve uygulamalarına yönelik bilgi birikimlerini ve kaynaklarını birleştirecekleri bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Gelecekte, muharebe sahasının iyi işleyen bir entegre sisteme sorunsuz şekilde bağlanan insanlı ve insansız araçlardan oluşacağını ön gördüklerini belirten Milrem Robotics CEO’su Kuldar Väärsi, ” Milrem Robotics ile güçlü ve yenilikçi kara sistemleri üreticisi Otokar’ın bilgi birikimi ve deneyimlerinin bir araya gelmesi, kullanıcılarımıza kara sistemleri alanında yeni kabiliyetler sunmamızı sağlayacak.” dedi.

Kara sistemlerinde yenilikçi çözümler sunmaya devam ettiklerini söyleyen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ” Otokar’ın sahada kanıtlanmış bilgi birikiminin ve zırhlı araçlardaki üstün Ar-Ge, mühendislik ve test kabiliyetlerinin Milrem Robotics’in otonom, yapay zeka ve uzaktan komuta konularındaki uzmanlık ve deneyimiyle birleşmesi neticesinde insansız ve uzaktan komutalı kara sistemleri alanında önemli gelişmelere imza atacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Milrem Robotics, Estonyalı bir robotik araç üreticisidir. Ana ürünleri THeMIS UGV, Multiscope UGV ve Type-X olarak belirlenmiş robotik savaş aracıdır.

Milrem Robotics tarafından geliştirilen ESTPLA-32 THeMIS insansız kara aracı 2019 yılında Mali’deki kara operasyonlarında test edilmişti. Milrem Robotics ürettiği THeMIS İnsansız Kara Araçları savaş sistemiyle donatılabiliyor. Mali’deki operasyonlar araç su ve mühimmat gibi ekipmanları taşıyan bu araçlar, üzerindeki kameraları sayesinde durumsal farkındalığı arttırır ve tehlikeli bölgeden yaralı askerleri tehlikeye atmadan tahliyesini gerçekleştirebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here