Mali’deki askeri operasyonlarda İnsansız Kara Araçları (İKA) test ediliyor

0
1266

İnsansız Kara Aracı (İKA) Mali’de görev yapan Estonya piyade takımı ile askeri operasyonlarda kullanılmaya başlandı. Milrem Robotics tarafından geliştirilen ESTPLA-32 THeMIS insansız kara aracı çatışma alanında piyade unsurlarına desteği, hem taktik hem de teknik açıdan test ediliyor.

İnsansız Kara Aracı’nın (İKA) askerlerin fiziksel yükünü azalttığını belirten piyade takım komutanı teğmen Madis Pärnpuu,” Ağır silahlar, ek su ve araçsız taşınamayan mühimmatları operasyonlara dahil etmemizi sağlıyor.Farklı kullanım yöntemlerini test etmek ve taktiklerimize entegre etmek için İKA’yı devriye görevlerinde kullanıyoruz.” dedi.

Mali, Lav kaya toprağı, gevşek kum ve gölgede 50 dereceye ulaşan yüksek sıcaklıklar ile dünyanın en zor bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.

Milrem Robotik Savunma bölümü Genel Müdürü Riho Terras, ” Mali, yeni teknolojiyi test etmek için mükemmel bir yer. Operasyonlarda aracın güvenilirliği, kullanım kolaylığı ve taktiksel kullanımı hakkında çok fazla değerli geri bildirim aldık. Şirket, IKA’ları iyileştirmek daha iyi araç haline getirmek için Mali’den toplanan bilgileri daha fazla kullanacaktır. ” ifadelerini kullandı .

Milrem Robotics ürettiği THeMIS İnsansız Kara Araçları savaş sistemiyle donatılabiliyor. Mali’deki operasyonlar araç su ve mühimmat gibi ekipmanları taşıyan bu araçlar, üzerindeki kameraları sayesinde durumsal farkındalığı arttırır ve tehlikeli bölgeden yaralı askerleri tehlikeye atmadan tahliyesini gerçekleştirebilir.

Milrem Robotics, İnsansız Kara Araçlarının 2020’de Mali operasyonlarını destekleyeceğini belirtti.

Kaynak: Milrem Robotics,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here