Rus Donanması’nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov’da bakım çalışmaları sırasında yangın çıktı. İlk belirlemelere göre kazada 1 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Elektrik dağıtım bölümünde kaynak işlemi sırasında kabloların tutuşması üzerine çıkan yangın, daha sonra diğer alanlara sıçradı. Tass Haber ajansının haberine göre, o anda gemide bulunan 400 personelden bir kişi öldü, 12’si yaralandı.

Murmansk bölge valiliği yangın ile ilgili soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Murmansk bölgesindeki “Swjosdotschka” tersanesinde bakım ve onarıma alınan Amiral Kuznetsov uçak gemisi, modernizasyon çalışmaları sırasında 30 Ekim 2018’de güvertesine 70 tonluk vinç devrilmişti. Kazada geminin güvertesi hasar almıştı.

Gemi bakıma alınmadan önce 2009’da Türkiye açıklarında da yangın çıkmıştı. Ayrıca gemiye iniş sırasında MİG-29KR savaş uçağı deniz düşmüş, SU-33 uçağıda durdurma kablolarının kopması sonucu denize yuvarlanmıştı.

Amiral Kuznetsov uçak gemisinin modernizasyon çalışmalarının 2021 yılında bitirilmesi planlandı.Rus basını tersane bütçesinde kesinti yapıldığından uçak gemisinin tamamlanmasının belirsiz bir tarihe uzadığını yazdı.

1991 yılında hizmete giren Amiral Kuznetsov, yenileme çalışmalarının ardından 20 yıl daha ordunun hizmetinde olacak. Geminin uzunluğu 304.5 metre, ağırlığı ise 58 bin ton. 26 savaş uçağı ve 12 helikopter taşıma kapasitesine sahip olan gemide, 2 bine yakın personel görev yapıyor. Kuznetsov’da ayrıca 12 adet granit anti-gemi füze rampası, Kortik ve Kinzhal hava savunma sistemleri yer alıyor.

Rusya Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi (OSK) Başkanı Aleksey Rahmanov, Rusya’nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov’dan daha büyük bir uçak gemisi inşa etme olasılığı üzerinde çalışma yaptıklarını söylemişti.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik, arstechnica,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here