ABD Donanması, USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Nimitz sınıfı uçak gemisinden, Kıyı Muharebe Gemisi USS Omaha’ya (LCS 12) ilk defa denizde yakıt ikmali yapıldığını açıkladı.

Doğu Pasifik Okyanusu’nda rutin eğitim görevinde bulunan USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, ilk defa 2 Aralık’ta LCS varyantı gemiye denizde yakıt ikmali gerçekleştirdi. İki saatte 4.000 galon yakıt aktarılan eğitime yaklaşık 500 personel katıldı.

Uçak gemisi komutanı Amiral Brett Crozier, ” Her iki takımın bir araya geldiğini görmek ve bir uçak gemisiniden LCS gemisine yakıt ikmalini sorunsuz gerçekleştirmek etkileyeci.” ifadelerini kullandı.

Günümüzde teknolojik gelişmelere rağmen denizde yakıt transferinin tehlikeli olduğu bilirtiliyor.

ABD Deniz Kuvvetleri şimdiye kadar LCS gemilerini deniz aşırı görevlerde kullanma konusunda isteksiz davrandı.Fakat Donanma 2019 yılının sonbaharıda 4 LCS gemisini deniz aşırı göreve göndermeyi planladı.

Hint-Pasifik operasyon alanı rotasyon kapsamında USS Montgomery (LCS-8) gemisi 6 Temmuz Singapur’daki Changi Deniz Üssü’ne intikal etmişti.Donanma kaynakları USS Freedom (LCS 1), USS Fort Worth (LCS 3) ve USS Coronado (LCS 4) dahil olmak üzere dört LCS sınıfı savaş gemilerinin Güneydoğu Asya’ya konuşlanacağını belirtiyor.

LC Platformları deniz güvenliği operasyonları, insani yardım ve felaket müdahalesine kadar geniş bir yelpazede görev yapacak.

Kaynak: US NAVY, Ajanslar, USNI News, Military News,

Fotoğraf: 3.sınıf Terence Deleon Guerrero
Fotoğraf: 3.sınıf Terence Deleon Guerrero

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here