Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında konuşlu insansız hava aracı (İHA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Geçitkale Havaalanı’na ulaştı. İHA, Doğu Akdeniz’deki ilk görev uçuşuna başladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ” Yerli ve Milli İHA’larımız artık Yavru Vatan’dan da havalanacak. Dalaman’dan kalkan Bayraktar TB2, KKTC Geçitkale Havalimanı’na iniş yaptı.” ifadelerini kulandı.

Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından havalanan Bayraktar TB2 İHA’sı dört saatlik başarılı uçuş ile KKTC’deki Geçitkale Havaalanı’na saat 10.00’da ulaştı.Doğu Akdeniz’de yürütülen operasyonlara katılacak olan İHA’ların merkezinin Geçitkale Havaalanı olması bekleniyor. İlk etapta İHA’lar silahsız görev yapacak.

Geçitkale Havaalanı’nın kapsamlı üs haline getirilmesi ile burada 5 adet İHA daha görev yapacak. İHA’lar Doğu Akdeniz’de görev yapan deniz unsurlarına ve bölgede sismik araştırma yapan gemilerin korunmasına destek oluyor.

İHA’ların Geçitkale havalimanına gelmesi operasyon kapsamını ve süresini uzattı. Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından havalanan İHA’lar Doğu Akdeniz’deki görev yerlerin ulaşması 8 saatlik uçuş süresine denk geliyordu. İHA’ların KKTC’de konuşlanmasıyla Doğu Akdeniz’de görev alanlarına daha hızlı ulaşması ve daha geniş alanda operasyonel uçuş yapmalarına imkan sağlayacak.

Türkiye’ye ait İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) bazı yer kontrol üniteleri 3 TIR’a yüklenmiş olarak Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Geçitkale Havaalanı’na dün akşam gelmişti.

Son olarak Kıbrıs Rum Yönetimi İsrail’den 8 adet İHA satın aldı. Bu İHA’lardan 4 tanesi İsrailli personeller tarafından Doğu Akdeniz’de uçurulmaya başlanmıştı

KKTC BAKANLAR KURLU İHA’LARIN KONUŞLANMASI İÇİN KARAR ALDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havalimanı’nın İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) kullanımına açan bir karar aldı.

Karara göre; Doğu Akdeniz’de önemli görevler yapan İHA ve SİHA’lar Geçitkale’den havalanacak.

Doğu Akdeniz’de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA’lar 16 Aralık Pazartesi’nden itibaren Geçitkale’den havalanacağı bildirilmişti.

Güney Kıbrıs ile İsrail arasında İnsansız Hava Araçları konusunda sağlanan anlaşma üzerine harekete geçen Türkiye’nin, şu anda Asil Nadir’in elinde bulunan atıl Geçitkale Havalimanı’nı KKTC Hükümeti’nden ‘acil’ koduyla İHA ve SİHA konuşlandırmak için talepte bulunmuştu.

Asil Nadir’in elinde atıl bulunan “Geçitkale Havalimanı” KKTC Hükümeti’nden ‘acil’ koduyla Türkiye tarafından talep edildi.
……………………………………………….

Geçitkale Havaalanı’nda savaş uçaklarının konuşlanabileceği büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde yapılmış.

Kaynak: Ajanslar, Kıbrıs Postası, SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here