Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mariupol’deki sivil ve yaralı Türk ve diğer ülke vatandaşlarının denizden tahliyesi konusunda gemi desteği verebileceklerini söyledi.

Türklerin de bulunduğu Mariupol’deki tahliyelere yönelik soru üzerine Bakan Akar, “Özellikle Mariupol’deki sivil ve yaralı Türk ve diğer ülke vatandaşlarının denizden tahliyesi konusunda gemi desteği verebiliriz. Bu kapsamda Rusya Federasyonu ve Ukrayna makamları ile koordinelerimiz sürüyor. “ dedi.

Akar, ” talebimizi hem Rusya’nın Ankara’daki Askerî Ataşesi’ni Bakanlığımıza çağırarak ilettik hem de Moskova’daki Askerî Ataşemiz Rus makamlarına iletti. Bunun yanı sıra söz konusu talebimize ilişkin Ukrayna’nın Ankara’daki Askerî Ataşesi’ne de bilgi verildi. Ayrıca, Ukrayna’daki Ataşemiz tarafından Ukraynalı makamlarla koordine kuruldu.” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ’DE DENİZ TRAFİĞİNDE SORUN YOK

Karadeniz’de sürüklenen mayınlara yönelik alınan tedbirlere ilişkin soru üzerine Bakan Akar, “Bu tehlikenin kimseye zarar vermeden ortadan kalkması için çalışıyoruz. Bu kapsamda Karadeniz’de deniz karakol uçağı, helikopter, İHA ile havadan; mayın avlama gemisi ve karakol gemileri ile denizden olmak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığı ve diğer kurumlarla koordineli olarak mayın gözetleme faaliyetlerimiz devam ediyor.” yanıtını verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait mayın avlama gemilerinin, deniz karakol uçaklarının teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. SAS timlerimiz yüksek hazırlık durumuna geçirildi.” dedi.

Sürüklenen mayınlara yönelik gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Bakan Akar, “Deniz trafiğinde herhangi bir sorun söz konusu değil.” diye konuştu.

İnsani yardım götürdüğü Ukrayna’daki Borispol Havaalanında kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki A400M nakliye uçağının durumuna ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, “Uçaklarımızın emniyeti, tahliyesi ve bakımlarının yapılması konusunda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla temaslarımızı sürdürüyor, uçaklarımızın bir an önce intikalini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen Türk gemilerinin de ivedi ve emniyetli bir şekilde tahliyesi konusunda hem Rusya hem Ukrayna taraflarıyla temasları sürdürdüklerini de açıkladı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here