NATO’nun Norveç’te gerçekleştirdiği ‘Cold Response 2022′ tatbikatı yaklaşık 30.000 askerin katılımıyla 31 Mart’ta sona erdi. Soğuk hava şartlarında gerçekleşen tatbikatta ABD Deniz Piyadesine bağlı MV-22 Osprey tiltrotor kazasında Dört ABD askeri hayatını kaybetti.

Norveç Silahlı Kuvvetleri Müşterek karargahı komutanı Korgeneral Yngve Odlo, “Bu tatbikatı uzun zamandır planlıyorduk” dedi. Korgeneral Odlo, Cold Response 2022 tatbikatı Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden çok önce tasarlanmıştı ve geçen yıl 21 Haziran’da duyurulduğunu söyledi.

NATO ortakları İsveç ve Finlandiya ile birlikte yirmi yedi NATO üye ülkesi katıldığı tatbikatta, 14.000 kara, 8.000 denizci ve 8.000 hava kuvvetleri askeri olmak üzere 30.000’den fazla asker yer aldı. NATO’nun on binlerce askeri Kuzey’e konuşlandırma yeteneğinin test edildiği tatbikatta 220 uçak ve 50’den fazla gemi katıldı.

Norveç Müşterek Karargah Komutanı Korgeneral Yngve Odlo (Solda) ve Müttefik Müşterek Kuvvetler Komutanı General Jӧrg Vollmer (sağda)
————————————————————-

Odlo, “Bütün ülkelerin tatbikat hedefleri var, ancak amaç bizim için sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmak” dedi. Ukrayna’daki savaşın etkisi olduğunu belirten Norveçli Komutan, ” yaptığımızın önemli olduğunu görüyoruz. Bir komşunun başka bir ülkeyi ilhak etme arzusunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Birlikte egzersiz yapan birçok ülke” olduğunda koordinasyon her zaman zor olduğunu vurgulayan Korgeneral Yngve Odlo, ” Bizim işimiz, gerçekçi senaryolar kullanarak maksimum koordinasyonu sağladığımız bir tatbikat düzenlemek. “ ifadelerini kullandı.

Odlo şöyle devam etti: Evet, karmaşık ama Ukrayna’daki kriz, NATO üye devletlerinin birlikte çalışma isteklerini kesinlikle artırdı.”

Aslında başka bir deyişle, Ukrayna’daki savaş NATO üye devletlerini korkuttu ve sonuç olarak en az 27 silahlı kuvvetler gerçekçi koşullar altında, sadece masa başında değil, sahada da birlikte tatbikat yapması gerektiğinin farkına vardı.

Özellikle kış hava şartlarında belirli bir miktarda risk içerir. 18 Mart’ta, MV-22 Osprey  tiltrotor fırtınalı havada kuzey Norveç kıyılarında uçarken düştü ve dört deniz piyadesi öldü.

“Dört Deniz Piyadesinin ölümü, yaptığımız şeyin gerçekçiliğini gösteriyor” diyen Yngve Odlo, “Krizlerde ve savaşlarda etkili olacaksak gerçekçi koşullarda tatbikat yapmalıyız. Buna kötü hava da dahildir. Elbette riski en aza indirmenin birçok yolu var ama asla ortadan kaldıramayız.” dedi.

Rus ordusunun asker kayıplarına karşı yüksek toleransı var gibi görünse de, Rusya’nın bugüne kadar Ukrayna’daki performansı, Rus Silahlı Kuvvetlerinin gerçekçi koşullarda ve gerçekçi senaryolar kullanarak yeterince tatbikat yapmadığını gösteriyor.

Norveç’te, Soğuk Müdahale 2022 Tatbikatı öncesinde MV-22 Osprey’ler hazırlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here