Baykar firmasının AKINCI TİHA Çorlu’dan kalkarak Gürcistan üzerinden Azerbaycan’ın başkenti Bakü indi.Yaklaşık 2000 kilometre uçan AKINCI üç ülkeyi kat ederek başarılı bir uçuş gerçekleştirdi.

Baykar firmasının resmi twitter hesabından yaptışı paylaşımda, #TEKNOFESTAZƏRBAYCAN‘da uçacak Bayraktar #AKINCI TİHA’lar Azerbaycan’da! Çorlu’dan kalkan #AKINCI‘lar, Gürcistan’ı geçerek Bakü’ye indi.Yaklaşık 2000 km uçan #AKINCI‘lar, üç ülkeyi katederek başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. ” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan’da düzenlenecek Teknofest festivaline katılmak için Çorlu’dan havalanan Bayraktar AKINCI, Türk hava sahasından geçerek Gürcistan’a oradan Azerbaycan’ın Bakü şehrindeki Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na inerek tarihi uçuşunu tamamladı. Öğle saatlerinde yola çıkan diğer AKINCI da aynı rotayı izleyerek yaklaşık 2000 kilometrelik uçuşu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk Havacılık tarihinde ilk kez milli olarak geliştirilen bir İHA, 3 ülke geçerek yaklaşık 2000 kilometrelik yolu 5 saatlik sürede kat ederek uzun ve başarılı bir uçuş gerçekleştirmiş oldu.

Bayraktar AKINCI TİHA için 3 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here