ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Michael Kurilla, İran’ın bölgenin en istikrarsızlaştırıcı gücü olduğunu söyledi. Kurilla, “ bölgedeki artan enflasyon, gıda güvenliği  ve artan Çin rekabeti Amerika’yı endişelendiriyor “ dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Michael Kurilla Abu Dabi merkezli bir gazeteye verdiği röportajda,  İran’ın nükleer uranyum zenginleştirmesi, balistik füze geliştirmesi ve bölge genelinde vekil milisleri kullanıması gibi tehditlere geri döndüğünü söyledi.

Buna bağlı olarak, Yemen’deki Tahran destekli Husi milislerinin tehdidi de tartışmaların merkezinde yer aldığınıda sözlerine ekledi.

Mısır, BAE ve Suudi Arabistan’ın aynı endişeleri paylaştığını vurgulayan Kurilla,  Ortadoğu’daki en istikrarsızlaştırıcı güç olarak İran’ı görüyorum. ABD’nin tutumu, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğimizdir. Ancak İran’la ilgili endişelerimiz, İran’ın nükleer kapasitesinin ve hırslarının çok ötesine geçiyor.” dedi.

Yemenli isyancıların bu yılın başlarında Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik saldırıların Riyad ve Abu Dabi’deki tartışmalarda gündeme geldiğini belirten Kurilla, ‘’ krallığı desteklemek için entegre bir hava ve füze savunma programı oluşturmaya kararlı olduğunu” söyledi.

Nispeten ucuz ve durdurulması zor insansız hava araçları kullanarak gerçekleştirilen saldırılara karşı, bu sistemlerin artan bir ihtiyaç olduğunu belirten Kurilla, 2021’de Suudi Arabistan’a yönelik bu tür 440 saldırı ve ardından Ocak 2022’de BAE’ye yönelik iki saldırı hakkında çok fazla endişe duyduklarını belirtti. 

Bu nedenle bir füze ve drone savunma sistemi inşa etmenin önemli olduğunu söyleyen Kurilla, ancak “En önemli şey entegre olması ve  katmanlı bir savunmanızın olması” dedi.

General Kurilla, bölge turu sırasında ortaya çıkan diğer tehdidin gıda güvenliği, artan yakıt fiyatları ve enflasyonun neden olduğu olası istikrarsızlık olduğunu söyledi.

Mısır’ın buğday ithalatının yüzde 85’inin Rusya ve Ukrayna’dan geldiğine dikkat çeken Kurilla, Mısır’ın bu savaştan etkilendiğini belirtti. Önümüzdeki aylarda bu yılın hasadını ve Kahire’nin diğer tahıl ithalat kaynaklarını güvence altına almasının yollarını tartıştığını söyledi.

Kurilla, “Lübnan’daki etkisine, Yemen’deki etkisine de bakabilirsiniz. Dolayısıyla bunlar ortaklarımız için büyük endişe kaynağı” dedi.

Son yıllarda Çin, bölgedeki ülkelerle bağlarını güçlendirdi ve askeri ilişkilerin yanı sıra altyapı projelerine de yatırım yaptığını belirten Kurilla, ‘’Bölgede Çin’e karşı nüfuzumuzu kaybetme riskiyle de karşı karşıyayız. Bu çok endişelendiğim başka bir risk. Centcom’un sorumluluk alanı, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak Amerika’nın Çin ile olan küresel rekabetinin merkezinde yer alıyor” dedi.

General Kurilla, müttefiklerine ABD’nin bölgesel güvenliğe sahip olması gereken “sağlam” taahhüdünü yinelemenin yanı sıra, Washington’un ortaklarıyla ilişkilerine yaklaşımını Pekin’inkiyle karşılaştırmaya çalıştığını söyledi.

ABD Merkez Komutanlığını Orgeneral Kenneth McKenzie’den devralırken kuvvetin kendisi bir geçiş döneminden geçtiğini söyleyen Kurilla, ‘’Geçen yıl, Kuzey Afrika’nın çoğunu, Orta Doğu’yu, İran’ı, Pakistan’ı, Afganistan’ı ve Orta Asya’daki eski Sovyet cumhuriyetlerine kadar uzanan operasyon alanı İsrail’i de kapsayacak şekilde genişletildi.’’ dedi. 

ABD’nin geçen yıl Afganistan’dan çekilmesi ve daha öncede Irak’taki muharebe misyonlarının sona ermesiyle birlikte, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) artık Amerika’nın en uzun iki savaşını yürütmeye odaklanmayacak. 

General Kurilla konuşmasına şöyle devam etti: “CENTCOM şu anda dünyadaki Amerikan askerlerinin düzenli olarak roket ve İHA saldırıları aldığı tek muharip komutanlıktır. Irak ve Afganistan’daki muharebe görevlerimiz sona ermiş olsa da, birliklerimiz  tehdit altında ve bu tehlikeli ve karmaşık bir alan“  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here