Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) test uçuşlarına devam eden AKSUNGUR İnsansız Hava Aracının (İHA) 59.test uçuşunda 49 saat havada kaldığını açıkladı.

TUSAŞ’ın resmi twitter hesabında paylaştığı duyuruda, ” 49 saat havada kalarak 59’uncu test uçuşunu tamamlayan AKSUNGUR, 20.000 feet irtifada ay yıldızlı bayrağımızı gökyüzüne çizdi. Her şey vatan için!” ifadelerini kullandı.

‘Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA) 20 Mart 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan AKSUNGUR milli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

AKSUNGUR, keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA sistemidir. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 2 adet çift turbolu piston PD170 motorları sahip olan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here