Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim giderek artarken, Fransız donanmasının tek uçak gemisi FS Charles de Gaulle (R 91) bölgeye gidiyor.

Yunanistan basının Fransız savunma kaynaklarına dayandırdığı haberde FS Charles de Gaulle uçak gemisi ve beraberindeki gemiler Akdeniz’e doğru hareket ettiği bildirildi. Uçak gemisinde 30 adet Rafale savaş uçağı ve 2 adet Hawkeye Havadan Erken uçağı bulunuyor.

Fransız uçak gemisi modernizasyonun ardında Mart 2019’da Clemenca 2019 adı verilen operasyona katılarak, Akdeniz ve Güney Asya gitmişti. Deniz görev grubu asya yolculuğunda Mısır donanması, Hint donanması ve Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ile tatbikatlar yapmıştı.

Asya operasyonunda Hind Okyanusunda seyreden FS Charles de Gaulle uçak gemisinden kalkan 7 Dassault Rafale savaş uçağı, kötü hava koşulları sebebiyle uçak gemisine inemeyerek Endonezya’nın Sumatra Adası’na acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

UÇAK GEMİSİ YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU İLE 25 YIL DAHA GÖREV YAPACAK 

İki yıl süren modernizasyonun ardından Fransız Donanması’na teslim edilen gemi, 25 yıl daha görev yapabilecek. ABD dışında işletilen tek nükleer uçak gemisi olma özelliğine sahip Charles de Gaulle (R91) uçak gemisinin yarı ömür modernizasyonunu Fransa merkezli Naval Group tarafından gerçekleştirildi. 

Modernizasyon kapsamında platformun taktik sistemi, Kontrol odası, hava ve seyrüsefer radarları yenilenerek sayısal bağlantılar entegre edildi. Elektrik üretim tesisi, tahrik sistemi, katapult sistemi, şaftlar ve yatakları da incelendi gerekli düzenlemeler yapıldı.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here