Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla Ankara’da ROKETSAN Uydu Fırlatma Uzay Sistemleri ve İleri Teknoloji Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Törenle açıldı.

Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezinin bünyesinde Mikro Uydu Fırlatma Sistemi, Hassas Güdümlü Mini ve Mikro silah sistemleri, Yapay Zekâ uygulamaları, Hipersonik Sistemler, Lazer Silahları ve teknolojileri gibi ileri teknoloji gerektiren çalışmalar yürütecek.

Elmadağ’daki Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi ise roket ve füze sistemlerinde kullanılan RDX ve HMX tipi patlayıcıları üretecek.

Törende Roketsan’ın Baykar Savunma ile beraber başladıkları TRG-230 Füze Sistemine lazer arayıcı başlık entegrasyonu çalışmasının test atış görüntüleri ilk kez yayınlandı. TB2 SİHA’nın lazer işaretlemesi yaptığı hedef Lazer Güdümlü 230 mm Füze Sistemi (TRLG-230) tarafından başarılı şekilde vuruldu.

“Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi kurulması görevi başkanlığımız tarafından Roketsan’a verildiğini belirten Savunma Sanyii Başkanı İsmail Demir, “Bu merkezde katı ve sıvı yakıtlı roket projelerinin yanı sıra geleceğin harp ortamında yer alacak yenilikçi silah sistemleri ile mevcut füze savunma sistemlerimizin çalışmaları devam etmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here