AKYA torpido ATMACA ve SAPAN silah sistemi için seri üretim sözleşmeleri imzalandı 

0
61

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Ağır torpido AKYA, Seyir füzesi ATMACA ve Hava savunma füzesi SAPAN Silah Sistemlerinin seri üretim sözleşmelerini bugün imzalandığını duyurdu.

SSB açıklamasında, “Yerli ve milli mühimmatlarımızla dünyanın en iyisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz!” ifadesini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan “Deniz Torpido ve Füze Sistemleri İmza Töreni” Millî Savunma Başkanı Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör temsilcilerinin katılımları ile SSB’de gerçekleştirildi.

Törende konuşan Bakan Yaşar Güler, “Bugün, seri üretimine yönelik önemli bir adım attığımız, yerli ve millî denizaltı torpidomuz Akya, millî seyir füzemiz Atmaca ile yüksek etkilere sahip Sapan Füzemiz de bu alandaki çalışmalarımızın en yeni ürünleri arasında yer almaktadır.” dedi.

Bu ürünler, kara sularımızdaki ve uluslararası sulardaki görevlerinde donanmamıza büyük katkılar sağlayacağına vurgu yapan Güler, “Mavi vatanımızdaki harekat kabiliyetini daha da arttıracak, uluslararası güvenlik ve barış destekleme faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürecek ve dünyanın önde gelen deniz kuvvetleri arasındaki seçki yerini pekiştirecektir.” ifadelerini kullandı.

Güler konuşmasına şöyle devam etti: “Son Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda da kararlaştırdığımız gibi; başta uçak gemimiz olmak üzere, yeni firkateynlerimizin, açık deniz karakol gemilerimizin, yeni tip çıkarma gemilerimizin, yeni nesil mayın avlama gemilerimizin ve millî hücum botlarımızın inşasını bir an önce gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Millî Savunma Başkanı Yaşar Güler, “bu vesileyle başta Akya, Atmaca ve Sapan olmak üzere birbirinden değerli sistemlerin üretilmesinde emeği geçen başta Savunma Sanayi Başkanlığımız ve ROKETSAN olmak üzere tüm paydaşlara, kıymetli mühendislerimize, emek veren kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Hava Savunma alanındaki ürünlerimiz dünya standartlarında, hatta birçok yönden de üzerinde olup, fayda analizi olarak dünyada tasarladığımız hava savunma sistemlerinin bir alternatifi bulunmadığını söyledi.

Görgün, sistemler sistemi olan hava savunma; mühimmatların aynı anda güdülmesi, en optimum anda fırlatılması ve hedefle buluşması ile tüm bu faaliyetlerin koordinasyonu, güdümü ve diğer hava savunma unsurlarıyla koordineli çalışmasını içeren bir sistemler sistemi olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here