İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın yer aldığı uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi 

0
73

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın yer aldığı uzay aracı, Ax-3 misyonu kapsamında NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı ve yaklaşık 36 saatlik bir yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kenetlendi.

UUİ’de bulunan Expedition 70 astronot ve kozmonotları, misyonları 27 Eylül 2023’te başlayan Ax-3 ekibini istasyonda karşıladı.

Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli olmak üzere çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan UUİ’ye kenetlenme anı, Axiom Space’in internet sitesinden canlı yayınlandı.

Gezeravcı, 14 gün boyunca kalacağı UUİ’de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak. Bu deneyler, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik gösteriyor.

SpaceX’e ait Dragon uzay aracı, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatılmıştı.

Fırlatma işlemi ardından Ax-3 ile kurulan ilk canlı bağlantıda konuşan Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri, “Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata’mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü; ‘İstikbal göklerdedir.'” şeklinde oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here