Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, korona salgını nedeniyle farklı ülkelere gönderilen uluslararası yardımların, ikili ve bölgesel sorunları ortadan kaldırmadığı görüşünde.

Batı demokrasileriyle Rusya ve Çin gibi otoriter rejimler arasındaki sorunlar salgın nedeniyle ortadan kalkmadığını savunan gazete, “Almanya ile komşularının yegane gündemi virüsle mücadele. Salgının boyutları diğer her konuyu arka plana itmiş durumda. Ancak bu durumun dünyanın geri kalanında da benzer olduğunu düşünmek hata olur.” ifadelerini kullandı.

Gazetedeki yazı şöyle devam etti: “Kremlin’in bir yardım uçağını Amerika’ya yollaması takdire şayan. Ancak Moskova, askeri aktiviteleri azaltacağı yönündeki açıklamalarının aksine uzun menzilli füzeleri Atlantik’in üzerine sevk ediyor. Kuzey Denizi’nde alışılmadık bir biçimde uzun süre kalan Rus donanma gemilerinin de burada COVİD-19 testleri yaptıkları söylenemez.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung, “bu durumun daha çok NATO’nun bu büyük krizdeki askeri kabiliyet ve dikkat kapasitesi test edildiği söylenebilir.” dendi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi Koronavirüs salgını ile AB üyeleri arasındaki tartışmayı gündeme taşıdı. Gazete Korona krizinin Avrupa’da çatırdayan birlik duygusunu daha da belirgin hale getirdiği görüşünde.

” Aslında mutlu mesut yaşayan ama kötü hastalıkların felakete sürüklediği  bir aile değildi. Daha çok ister istemez aynı yerde barınan kavgalı ev arkadaşları gibiler. Ancak artık bunu da beceremez haldeler.” ifadelerini yazan gazete şöyle devam etti: “İtalya’da şu an giderek yükselen yarı yolda bırakılmışlık hissi bir ilk değil.  Bu açıdan bakıldığında bu hissiyat, öncesinde finans krizi ve ardından mülteci kriziyle devam eden yalnız bırakılmışlık hissinin devamı niteliğinde. Bu iddiayı tartışmaya açanlarsa durumun ciddiyetini anlamamış demektir.”

Kaynak: DW Türkçe, MK,JD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here