ABD Savunma Bakanlığı’na mektup yazarak Guam adasında koronavirüs karantinasına alınan gemisindeki personelin karaya çıkarılmasını isteyen ve “Savaşta değiliz, ölmemiz gerekmiyor” diyen Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı. Gemi personeli kaptanlarını alkış ve tezahüratlar ile uğurladı.

Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier gemiden ayrılırken mürettebat alkış ve tezahüratlar eşliğinde kaptanı uğurladı.

Kaptan Crozier, Pentagon’a 30 Mart’ta gönderdiği mektubunda mürettebatın dar bir alanda yaşamak zorunda kalması nedeniyle personel arasındaki koronavirüs vakalarının hızla yayıldığını belirtmişti. Crozier, hasta olmayan personelin gemiden çıkarılarak tecrit edilmesini istemişti.

Mektup daha sonra San Francisco Chronicle gazetesinde yayımlandı.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun Demokrat üyeleri, “Crozier bariz şekilde emir-komuta zincirinin dışına çıkmıştır. Ama kritik bir zamanda görevden alınması askerlerimizin hayatını tehlikeye atabilecek ve filomuzun hazırlık durumunu riske sokabilecek istikrarsız bir durum yaratabilir” dedi.

ABD Donanması Genel Sekreter Vekili Thomas Modly gemi komutanının “muhakeme hatası” yaptığını savundu.

Modly, Crozier’in mektubunu medyaya sızdırdığı için görevinden alındığını belirterek “Donanmanın, hükümetin işini yapmadığı izlenimini uyandırdı. Bu doğru değil” dedi.

Gemide hastalık belirtisi göstermeyen personele, şimdiye kadar sadece donanma rıhtımına çıkma izin veriliyordu. 4 bin mürettebatın bulunduğu gemide en az 100 yakın personelin Koronavirüs’e yakalandığı belirtildi.

Kaynak: BBC Türkçe, The Drive, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here