Arap Körfezinde görev yapan Mobil deniz üsleri platformu USS Lewis B. Puller (ESB-3) gemisine AH-64E Apache saldırı helikopterleri konuşlandırıldı. Helikopterler küçük sürat tekne saldırılarını önlemek için kullanılacak.

Mart ayından itibaren USS Lewis B. Puller’a (ESB-3) gemisinde göreve başlayan AH-64E Apache saldırı helikopterleri, sürü halinde saldırı yapma kabiliyeti olan küçük sürat tekneleri önlemede kullanılacak. Helikopterler USS Lewis B. Puller’i saldırılardan korumada, istihbarat toplamada ve tehdit unsurları tespitinde de görev alacak. Ayrıca su yollarının açık tutulmasında ve bölgedeki denizcilik faliyetlerinin güvenliğinin sağlanmasında etkin görev yapabilecek.

UH-1Y ve AH-1Z saldırı helikopterleri üzerindeki Hellfire füzeleri ile küçük teknelere karşı koyabilecek.
……………………………………………………………………….

USS Lewis B. Puller’a (ESB-3) gemisi ve Güdümlü füze destroyeri USS Paul Hamilton (DDG 60) ile birlikte gerçekleştirilen bir tatbikatta, AH-64E Apache saldırı helikopterleri Cyclone sınıfı Devriye Kıyısı (PC) gemileri tarafından simüle edilmiş hedeflere etkili olarak kullanabileceği test edildi.

Apache saldırı helikopterlerinin deniz platformlarında kullanılması yeni bir şey değil.ABD Donanmasında uzun yıllar görev yapan, 2017 yılında emekliye ayrılan USS Ponce amfibi gemisinde Apache saldırı helikopterleri kullanılmıştı.

Geleneksel kara kökenli helikopterlerin deniz unsurlarında kullanılması 1980 Tanker savaşlarına dayanmaktadır. Boeing’in MH-6M Küçük Kuş saldırı helikopterleri daha sonra da OH-58D Kiowa helikopterleri deniz üssüne dönüştürülen mavnalardan İran’a karşı operasyonlarda görev yapmıştı.

USS Ponce 2017 yılında emekli olmadan önce Apache saldırı helikopterleri Konuşlanmıştı.USS Ponce 2017’de yerini USS Lewis B. Puller’a bırakmıştı..
……………………………………………………..

ABD DONANMASININ YÜZEN DENİZ ÜSLERİ

ABD donamasının Mobil deniz üslerinde kullandığı destek gemileri, Expeditionary Transfer Dock (ESD) ve Expeditionary Sea Base (ESB) platformlarıdır. Deniz üssü olarak kullanılan Expeditionary Sea Base (ESB) askeri  ve yardım malzemelerini taşıyan ana gemilerdir. ABD donanmasının  USS Lewis B. Puller (T-ESB 3) gemisi Ağustos 2017’den bu yana 5’inci Filo sorumluluk alanında görev yapıyor.

Ana uçuş güvertesinin altındaki geniş alanlar dikkat çekiyor
……………………………………………….

Deniz kuvvetlerinde ileri seviye üslerde görev yapan Mobil Deniz Üsleri sıkıntılı alanlarda hızlı cevap veren çok yönlü yeteneklere sahip gemilerdir. Gemilerin güvertesineden, MH-53E Sea Dragon tipi ağır yük helikopteri, insansız helikopterler, MH-60 ve MV-22 dikey kalkabilen çok görevli askerî tiltrotorlar konuşlanabiliyor.

ABD Deniz Piyadelerinin MV-22 Osprey tiltrotoru, Nisan 2018’da bir eğitim tatbikatı sırasında Puller’ın güvertesinde uçuşa hazırlanıyor.
……………………………………………………

ESB gemileri 52 bin metrekarelik uçuş güvertesi, yakıt ve ekipman deposu, hangarlar, misyon planlama alanlarına sahiptir.  Yaklaşık 250 kişiye konaklama imkanı veren gemi kriz durumlarında deniz piyadelerini ve özel kuvvetleri istenilen bölgeye götürebilir.

Mobil Deniz Üsleri özel operasyonların bir parçası olan büyük teknelerin yanında küçük tekneleri ve İnsansız Deniz Araçları konuşlanabilir. Geminin altında bulunan “görev güvertesi” büyük ebatlı yüklerin depolanması için muazzam bir alana sahiptir.Mayın karşıtı operasyonlarında, korsanlara karşı deniz güvenliği operasyonlarında, özel kuvvetler operasyonlarında, insani yardım ve afet misyonlarında görev alabilir. Aslında bu gemiler komuta heyetine, hayal güçlerinin ortaya çıkarabileceği hemen hemen her şeye uyarlayabilme imkanı vermektedir.

Geminin altında bulunan görev güvertesinde küçük bir mobil iskele personel tarafından hazırlanıyor.
…………………………………………………

Mobil deniz üslerinde kendini savunma amaçlı iki Phalanx silah sistemi bulunmasına rağmen güçlü bir savunma yeteneğinin olmadığı ileri sürüldü. Geminin kendini savunacak elektronik savaş sistemi olmadığını belirten uzmanlar, özellikle devlet dışı aktörlerin gemi karşıtı silahları geliştirdiğini düşündüğümüzde büyük geminin savunmasızlığını sorgulamaktadır.

Son dönemde ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri (USMC) mevcut büyük amfibi gemilerinin yerine Amfibi harekatlarda kullanılmak üzere daha küçük, daha ölümcül, daha hızlı gemiler istiyor.

ABD Deniz Piyadeleri komutanlığına yeni atanan General David Berger yayınladığı planlama rehberinde, ” Amfibi operasyonlarda seçeneklerinin sadece LHA, LPD ve LSD’ler olmadığını” söyledi. Berger, üç gemi tipininde tartışmalı olduğunu, “bu gemilerin artık modasının geçtiğini” savunuyor; bunun yerine “alternatif platformlara ve alternatif işlem türlerine bakmak” gerektiğini söylüyor.

Mobil Deniz Üsleri hakkında son günlerde gündeme gelen diğer bir tartışma ise Koronavirüs salgının yayılması üzerine bu gemilerin hastane gemileri olarak kullanılabileceği oldu. Gemilerin altında bulunan “görev güvertesi”geniş alana sahip, bu alana 1000 yataklı bir hastane kurulabileceği belirtildi.

Gemiler tıbbi konteyner, modüller ve medikal personel ( Expeditionary Resuscitative Surgical System (ERSS) taşıma imkanı veren sistemlere sahip, fakat ABD Donamasının hastane gemileri Mercy ve Comfort’un sahip olduğu yoğun bakım ve cerrahi süitler gibi alt yapılar bulunmuyor. Bu sebeple bu gemilerin tekrar dizayn edilmesi gerekiyor.

Kaynak: The Drive, Ajanslar, US Navy,CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here