Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirleri değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ” Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir.” dedi.

Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerle bunların birlikler ve sahadaki uygulamalarının da değerlendirildiği toplantıda konuşan Bakan Akar, tedbirlere ilişkin yayımladıkları kapsamlı emirlerin ilk günden itibaren kararlı şekilde uygulandığını belirtti. 

Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretildiğini söyleyen Akar, “Dün itibarıyla Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makine Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde bu sayılarda üretim yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar konuşmasına şöyle devam etti:” Birlik, karargah ve kurumlarda, ülkemizde hastalığın yayılma hızının kırılmasına yardımcı olmak maksadıyla, sosyal hareketliliğin azaltılmasına ve sosyal mesafenin her kademede korunmasına büyük özen gösterdik, dikkat ettik. Kronik hastalığı olan risk grubundaki personelimizi idari izne gönderdik. “

1 Mart’tan itibaren, çeşitli sebeplerle yurt dışında bulunan 650 personelin yurda döndüğünü söyleyen Akar, “Bu personel, 14 gün gözetim altında tutuldu. ” dedi.

Ayrıca Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde kurulan Koronavirüs ile Mücadele Merkezi’nin (COMMER) çalışmalarını sürdürdüğünü, merkezin  salgınla mücadele kapsamında, planlama, koordinasyon ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirdiği belirtildi.

Kaynak: MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here