Putin’in “saygıyı hak ettiğini” ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme endişesinin “saçmalık” olduğunu söyleyen Koramiral Schönbach, istifa etti. Ukrayna Büyükelçisi Melnik, korgenerale “Alman kibri” suçlaması yöneltti.

Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schönbach, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin sarf ettiği tartışmalı sözler nedeniyle istifa etti.

Federal Savunma Bakanlığı sözcüsünün Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Koramiral Schönbach, istifasını Savunma Bakanı Christine Lambrecht’e iletti. Lambrecht’in, koramiralin istifasını kabul ettiği belirtildi. Federal Alman Meclisi’nin Savunma Komisyonu’nun da Schönbach’ın kararına ilişkin bilgilendirildiği kaydedildi.

Alman Deniz Kuvvetleri’nin basın bürosu, Schönbach’ın gelişmelere ilişkin bir açıklamasını yayınladı. Açıklamada, “Alman Deniz Kuvvetleri, Ordu ve her şeyden önemlisi Almanya Federal Cumhuriyeti’ne daha fazla zarar gelmesini önlemek amacıyla, bu adımın doğru olduğunda kanaat kıldım” ifadesi yer aldı.

“Putin saygıyı hak ediyor” demişti

Schönbach, istifasına yol açan tartışmalı sözleri, Cuma günü Hindistan’da katıldığı bir oturumda sarf etmişti.Rusya-Ukrayna krizine

ele alındığı oturumda Schönbach, Batılı devletlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ihtimaline yönelik endişesini “saçmalık” olarak nitelendirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tek arzusunun “göz hizasında saygı görmek” olduğunu savunan Schönbach, “Kendisine istediği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı sunmak kolay” demişti. Rusya’nın Kırım’ı ilhakına da değinen Schönbach, “Kırım Yarımadası yitip gitti ve asla geri gelmeyecek” diye konuşmuştu. Söz konusu oturumda “Çin’e karşı Rusya’ya ihtiyaçları olduğunu” da kaydeden Schönbach, “Putin ateist ama fark etmez. Bir demokrasi olmamasına rağmen bu büyük ülkenin ikili ortak olarak yanımızda olması, Çin’i bizden uzak tutabilir” demişti.

Koramiralin bu ifadeleri sarf ettiği video kaydı, sosyal medyada viral olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here