Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başkenti Abu Dabi’ye Husi militanları tarafından yapılan balistik füze ve İHA saldırısında Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) bir balistik füzeyi engellediği bildirildi. Lockheed Martin tarafından üretilen THAAD Hava Savunma sistemi ilk kez operasyonel olarak kullanılmış oldu.

Defence News, BAE ile bağlantılı isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, BAE’de Amerikan ve Fransız personelin konuşlandığı Al-Dhafra Hava Üssü yakınlarındaki Emirlik petrol tesisine saldırmak için kullanılan orta menzilli balistik füze, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) tarafından önlendiği belirtildi.

ABD Merkez Komutanlığı konu hakkında detay vermedi, fakat Al-Dhafra Hava Üssüne bir tehdit olduğunu doğruladı. Pazar gecesi yaklaşık 30 dakika boyunca üssün “yüksek alarm pozisyonunda” kaldığını, personelin sığınaklara girdiğini bildirdi.

Kısa, orta ve uzun menzilli balistik füzelere karşı koymak için tasarlanan THAAD ilk olarak 1990’larda geliştirildi.Bir çok testten geçen sistem arka arkaya 16 başarılı önleme testinin ardından bir önleyiciyi sistem kabiliyetinde olduğunu gösterdi. ABD THAAD sistemini Guam, İsrail, Güney Kore ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde konuşlandırdı.Suudi Arabistan 2017 yılında 15 milyar dolara varan anlaşma sistemi satın aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran ve Yemen’deki Husi isyancılarından gelen balistik füze tehdidine karşı koymak için Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) satın alan ilk Arap ülkesi oldu. Sözleşme 1.35 milyar dolar değerinde 48 füze, dokuz taşıyıcı-kurma-fırlatma aracı (TEL) ve iki radarı kapsayacak şekilde 2011 yılında imzalandı.BAE, ilk THAAD önleyicilerini 2015 yılında teslim aldı.

THAAD sistemi İran’dan gelen tehditlerle başa çıkmak için stratejik bir konuma sahip olan Basra Körfezi kıyı şeridi boyunca bir bölge kurumak için konuşlandırıldı. Fakat BAE’ye yönelik saldırı Yemen’deki İran destekli Husi milislerinden geldi.

BAE, Lockheed’in kısa menzilli (Patriot Advanced Capability-3 (Pac-3) savunma sistemini halihazırda kullanıyor.Suudi Arabistan’ın kısa süre önce Husi füze tehdidine karşı koymak için Patriot Hava Savunma sistemleri stoklarının azalmaya başladığını belirtmesi dikkat çekicidir.

BAE, Abu Dabi’deki petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah sanayi bölgesinde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldiğini ve patlamada 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak: Defence News, Ajanslar, thenationalnews,


        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here