Rusya, İran ve Çin Hint Okyanusu’nda ortak bir deniz tatbikatına başladı. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani, Çin ve Rusya deniz kuvvetlerinin dünya’da deniz gücü olarak tanındığını ve bugün bu güçlerin İran deniz kuvvetleri ile işbirliğinin en üst seviyede olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonu, tatbikata İran donanmasına ait 11 gemi, biri muhrip 3 Rus gemisi ve iki Çin askeri gemisinin katıldığını duyurdu. İran Devrim Muhafızları’nın da tatbikata küçük bir askeri gemi ve helikopterlerle katıldıkları belirtildi.

Tatbikatın toplamda 10 bin 600 milini kapsayan bir alanda yapıldığı ve Hint Okyanusu’nun kuzeyinde yapılan tatbikatta kurtarma operasyonları ve gece çatışmalarına ilişkin senaryoların gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Tatbikat sözcüsü İkinci Amiral Mustafa Tacceddini, Hint Okyanusu’nun kuzeyinin önemli su yollarına sahip olduğunu ve bölgenin dünya ticaretinin geçiş merkezi olduğunu belirterek, İran, Rusya ve Çin’in bölgede ve su güzergahlarında kalıcı güvenliğin sağlanması ve menfaatlerinin korunması yönünde çalıştıklarını söyledi.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani, İran, Çin ve Rusya’nın denizcilik güvenliğinin sağlanmasını batılı koalisyonların dışında ve kendi başlarına yaptıklarını ifade eden İrani, bu üç ülkenin karşılıklı saygı çerçevesinde yan yana yer almasının önemli olduğunu söyledi.

Bu tatbikat, üç ülke arasında 2019 yılından bu yana yapılan üçüncü askeri tatbikat oluyor. Tatbikat, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Moskova’ya yaptığı ve dün sona eren ziyaretine denk gelmesiyle de dikkat çekti.

Rusya’dan dönüşünde IRNA haber ajansına değerlendirmelerde bulunan Reisi, “Moskova ve Tahran arasında ikili ilişkileri güçlendirmek, bölgesel ve uluslararası alanda güvenliği arttıracaktır” dedi.

Tahran hükümeti ABD’yle gerilim yaşarken Çin ve Rusya’yla askeri işbirliklerini geliştirmeye yönelik girişimlerde bulunuyor. Bu çerçevede bu ülkeler arasında son yıllarda askeri ve siyasi ziyaretlerin de artması dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here