Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Abu Dabi’deki petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah sanayi bölgesinde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldiğini ve patlamada 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Devlet haber ajansı WAM’ın bildirdiğine göre Pazartesi sabahı, devlete ait Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin (ADNOC) depolama tesislerinin yakınında Musaffah endüstriyel bölgesinde patlamanın sebep olduğu bir yangın çıktığını söyledi. Ayrıca polis Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’ndaki bir şantiyede de küçük bir yangın çıktığını, İki olayda önemli bir hasar meydana gelmediği bildirildi.

Patlamada bir Pakistan uyruklu ve iki Hintlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sosyal medya görüntüleri, Pazartesi sabahı Musaffah bölgesi olduğu iddia edilen yerden yükselen büyük bir duman bulutu çıktığı görünüler servis edildi.

Reuters’ın haberine göre, Husi milisler askeri sözcü aracılığıyla Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) saldırı düzenlediklerini bildirerek, olayı üstlendi. İran bağlantılı Husilerin askeri sözcüsü, Al-Masirah haber kanalına yaptığı açıklamda, “BAE’nin kalbinde” bir askeri operasyon başlattığını ve detayları önümüzdeki saatlerde açıklayacağını söyledi.

Ön incelemelere göre, söz konusu iki bölgeye düşerek patlama ve yangına neden olmuş olabilecek İnsansız Hava Araçlarına (İHA) benzer ‘küçük bir uçan cisim’ görüldüğü belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2014 yılının sonlarında Husiler tarafından devrilen uluslararası kabul görmüş Abdurabbu Mansur Hadi hükümetini eski durumuna getirmek için 2015 yılından bu yana Yemen’e müdahale eden Suudi liderliğindeki koalisyonun bir parçasıydı.

Körfez ülkesi BAE 2019’dan itibaren Yemen’deki askeri varlığını azalttı, ancak Yemenli savaşçıları destekleyerek etkisini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here