Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Altınay Savunma ortaklığında faliyet gösteren TAAC Havacılık Teknolojileri, Milli Muharip Uçak (MMU) ve HÜRJET başta olmak üzere havacılık standartlarına uygun hareket kontrol sistemleri, iniş takımları ve test sistemleri geliştirme faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı.

TAAC Havacılık Teknolojileri bu kapsamda 2023 yılında hangardan çıkacak olan Milli Muharip Uçak’ın uçuş kontrol sisteminin, iniş takımının ve silah kapağının açma/kapama hareket mekanizmalarını geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca HÜRJET’in birçok test ve doğrulama çalışmalarının gerçekleştirileceği Demir Kuş Test Sistemi’nin de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesisleri içinde tasarım ve kurulumunu gerçekleştiriyor.

Milli Muharip Uçak platformunun görünmezlik yetkinliği açısından son derece kritik olan dahili silah kapağı sistemi eyleyicileri ve platformun birincil ve ikincil uçuş kontrol eyleyicileri ve tüm elektronik donanımları TAAC tarafından geliştirilmektedir. Ayrıca pek çok sabit ve döner kanatlı hava platformlarının İniş Takımı projelerine katkı sağlamış olan TAAC ekibi, Milli Muharip Uçak için iniş takımları geliştirilmesi projesinin ana yüklenicisi konumundadır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “Havacılık alanında yerli ve milli teknolojiler için çalışmalarımız devam ediyor. Altınay Havacılık ile ortak İştirakimiz olan TAAC Havacılık Teknolojileri sektörün kritik alanda ihtiyaç duyduğu sistemleri ülkemize milli imkânlarla kazandırmak için önemli projeler yürütüyor. 2023 yılında hangardan çıkacak olan Milli Muharip Uçak üzerinde de yer alacak olan bu sistemler ülkemizin yerli, özgün ve bağımsız havacılık ekosistemine de katkı sağlayacak.  Gerçekleştirilen bu projelerde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. 

ALTINAY Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay ise şunları söyledi: “Savunma ve Havacılık sektöründeki dışa bağımlılığı kırmak ve ülkemizi bu alanda güçlendirerek ileri taşımak adına uzun yıllardır çalışıyoruz. TUSAŞ ile ortak kurduğumuz TAAC Havacılık Teknolojileri isimli iştirakimiz ile bu çabalarımızı, kritik havacılık bileşenleri özelinde daha da ileri götürüyoruz. Başta ülkemizin beka projesi olan Milli Muharip Uçak olmak üzere pek çok yerli hava platformumuz için, bugüne kadar Türkiye sınırları içerisinde geliştirilmemiş projeleri hayata geçireceğiz. Ülkemizin gelişip güçlenmesi adına alın teri döken tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 12 Ocak’ta gerçekleşen ‘Savunma Sanayii İcra Komitesi’ toplantısında önümüzdeki yıl ilk uçuşu planlanan HÜRJET için ilk etap seri üretim kararı alınmıştı.

TAAC Havacılık Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. (TAAC); 11 Temmuz 2019 tarihinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve ALTINAY Savunma Teknolojileri (ALTINAY) ortaklığında, havacılık standartlarındaki kritik Uçuş Kontrol Sistemleri, İniş Takımı Sistemleri ve Test Sistemlerinin yerli olarak geliştirilebilmesi amacıyla kurulmuştur. 2019 yılında imzaladığı HÜRJET Iron Bird geliştirme projesi ile mühendislik faaliyetlerine başlayan TAAC, bugün geldiği nokta itibarı ile pek çok yerli ve yabancı paydaşı ile birlikte, başta Milli Muharip Uçak olmak üzere pek çok platform özelinde çeşitli kritik projeler yürütmektedir.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here