Endonezya Donanması, trimaran gövdeye sahip Klewang sınıfı hızlı saldırı gemisi KRI Golok (688) ve hastane gemisi Dr.Wahidin Sudirohusodo’nun (991) envantere girdiğini açıkladı.

Her iki gemi Endonezya savunma sanayisinin yerli üretimi ile Endonezya tersanelerinde inşa edildi. PT Lundin Industry Invest tarafından KRI Golok-688, PT Indonesian PAL tarafından da KRI Dr. Wahidin Sudirohusodo-991 Hastane Gemisi inşa edildi.

Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Yudo Morgono, KRI Golok-688 gibi hızlı saldırı gemileri sadece Donanmanın deniz operasyonlarını desteklemekle kalmadığını, insani yardım operasyonlarında da görev almasına olanak sağladığını söyledi.

Endonezya’nın ateş çemberindeki konumu sebebiyle doğal afet türlerine karşı karşı olduğunu belirten Amiral Yudo Morgono, Endonezya’nın bir takımada ülkesi olarak bir adadan diğerine sağlık hizmetleri, insani yardım ve afet yönetimi projelendirme becerisini arttırması gerektiriyor. ” dedi.

KRI Golok (688)

Klewang sınıfı hızlı saldırı gemisi KRI Golok (688) trimaran gövdeye sahiptir, PT Lundin tersanesi tarafından 21 Ağustos 2021’de denize indirildi. Toplam uzunluğu 62,53 metre, genişliği 16 metre, gemi yüksekliği 18,7 metre ve ağırlığı 53,1 tondur. Maksimum hız 28 knot, seyir hızı 16 knot, gemi 30 mm top ve 12,7 mm topla donanmış ve 25 mürettebat taşıma kapasitesine sahiptir. Adalar denizlerinin kıyı sularında vur-kaç taktiklerini ve manevraları gerçekleştirmeyi kolaylaştıran trimaran gövde, karbon fiber kompozitten yapıldığından, radar kesiti azalır bu da geminin düşman radarı tarafından tespit edilmesini zorlaştırır.

Endonezya tersanesi PT PAL tarafından 07 Ocak 2021’de denize indirilen KRI Dr. Wahidin Sudirohusodo (991), adını Endonezya ulusal kahramanı Wahidin Soedirohoesodo’dan alır. Geminin tasarımı mevcut Makassar sınıfı Havuzlu çıkarma gemisi (LPD) dayanmaktadır. Uzunluğu 124 metre, genişliği 21.8 metre ve 7.290 ton deplasmanlıdır.Seyir hızı 14 knot ve 12 knot ekonomik hıza sahiptir. 10.000 deniz mili menzili ile denizde 30 güne ikmal yapmadan kalabilir. Gemide 120 mürettebat ve 66 sağlık personeli ile C tipi bir hastaneye eşdeğer operasyonel görevleri yerine getirebilecek kapasitedir. Gemide poliklinikler (genel, göz, diş vb.), acil servis, ameliyathane, yataklı hasta odası ve radyoloji ünitesi bulunmaktadır. Tıbbi tahliye görevlerini yerine getirme imkanı bulunan gemi, Ambulans helikopter ve botlar ile LCVP çıkarma araçlarını taşıma yeteneğine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here