Alman Deniz Kuvvetleri’nin MKS 180 fırkateyn projesi çok rollü savaş gemisi olarak planlanıyor. Gemiye uygulanacak ‘görev modülleri ‘ donanmaya deniz operasyonlarında büyük üstünlük kazandıracak.

Alman Donanması, görev modüllerini çatışma önleme ve kriz yönetimi için düzenlenen istikrar operasyonlarında sahip olduğu deneyim ve Avrupa ittifak savunmasının verdiği taleplerin doğrultusunda geliştirdi.

Donanma çok rollü MKS 180 sınıfı fırkateynlerin savaş yetenekleri yanında, dünyada geniş deniz alanlarında devriye gezebilme, uzun süreler boyunca ambargoları izleyebilme ve gerekirse Alman vatandaşlarını kriz durumlarından tahliye edebilme özelliklerininde olmasını istiyor.

MKS 180 sınıfı fırkateynleri için iki değiştirilebilir görev modüllü tasarlandı. Denizaltı Karşıtı Savaş (ASW) modülü ve “Gözaltı” modülü.

ASW görev modülü gemiyi özel bir denizaltı avcısına dönüştürür.Gemide konuşlu helikopter ve sonarı ile ağ merkezli savaş özelliğini kullanarak müttefik keşif uçakları ve denizaltıları sensörlerinin kullanılmasıyla, MKS 180 fırkateyni geniş deniz alanını su altı tehditlerinden koruyabilir.

Gözaltı modülü ise korsanlıkla mücadele görevleri için gemiyi yüzen bir üss haline getirir. Bir kaç bölümden oluşan modül, insanların geçici olarak gözaltına alınmasına, ek bir sağlık merkezi ile karantina koşulları altında tıbbi muayene imkanı sağlar.

Görev modülleri gemide üç alana yayılmıştır. Kıç tarafındaki uçuş güvertesinin altında bir esnek güverte bulunur. Diğer iki esnek güverte ise geminin orta kesiminde yer alırken, modüller harici bir vinç yardımıyla yukarıdan yükleme kapağı ile yüklenebilir.

Modüllerin değişimi ve devreye alınması tersaneye ihtiyaç duyulmadan çok hızlı bir şekilde dünyanın herhangi bir noktasında yapılabilir.Modüller iklimsel ve oşinografik koşullara dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Böylece gemi tropik bölgelerde seyahat edebilecek ve kutup bölgelerinde görev yapabilecek.

Modüllerin diğer bir avantajıda, gerekli olmayan görev modülleri operasyonel platform olarak gemiden bağımsız olarak depolanabilir olmasıdır. Böylece her gemi için zamana bağımlı olmadan modüller temin edilebilir.

MKS 180 fırkateyn projesiyle gemi, kendini savunma ve savaş görevleri, yüzeyde ve su altında savaşabilme, kriz durumlarında asker ve sivil tahliye, deniz gözetimi ve ambargo kontrolü, ticari gemilere eskortluk ve filotilla liderlik görevleri yapabilecek.

Silah yükü olarak orta ve kısa menzilli uçaksavar füzeleri, uzun menzilli gemi karşıtı füzeler, genişletilmiş menzilli mühimmat ile 127 mm baş top, ağır makineli tüfekler, hafif deniz silahları, torpidolar, acil durum botları, keşif İHA’ları ve helikopter mevcut olacak.

Geminin uzunluğu yaklaşık 160 metre, 10.000 ton ağırlıkta, 114 mürettebat ek 80 yakın uzman personel görev yapacak.

Alman Federal Ekipman Bilgi Teknolojisi Ofisi (Bundeswehr) ve Alman Ordusu Ocak 2021’den itibaren MKS 180 çok amaçlı savaş gemisi projesini F126 sınıfı olarak yeniden adlandıracak.

Kaynak: German Navy, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here