ABD donanması, denizaltılardan sinyal fişekleri atmak için kullanılan fırlatıcılara entegre edilmiş İnsansız Hava Aracı (İHA) satın almak istediğini açıkladı.İsrail Spear firması ağustos ayında Ninox adında bir İHA ürünü çeşitli fırlatıcılardan ateşlenmek üzere piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA), 30 Ekimde denizaltılar tarafından kullanılan İnsansız Hava Sistemleri (SLUAS) sözleşmesi duyurusu yayınladı. Komutanlık SLUAS tasarımı için teklif aradığını açıkladı. Sözleşme duyurusunda gelişmiş sensör, iletişim ve siber güvenlik yeteneklerine sahip 3 inç çaplı çaplı SLUAS sistemine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Hava aracının en az bir saat havada kalması, görüş hattı radyo ufku dışındaki menzillerde çalışması ve değişken bant genişliği ile en az 256 bit şifreleme veri bağlantısı kullanması isteniyor.

İsrail Spear firması ağustos ayında çeşitli fırlatıcılardan ateşlenmek üzere tasarlanan Ninox 40 adında bir ürünü piyasaya sürdü. En küçüğü piyade tüfeğine takılan standart 40 mm fırlatıcı ile atılan İHA, tüp içinde belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra dört kol yanal olarak açılarak üzerindeki dört motor ile uçuşa devam edebiliyor.

İkinci personel ile tablet üzerinden kontrol edilen İHA, elektro-optik ve kızılötesi kameralar sayesinde gündüz ve gece potansiyel tehditleri tespit edebiliyor. Özellikle bir çatışma ortamında düşman unsurlarının tespit edilmesinde kullanılabilir. Ayrıca İHA otomatik hedefe tanıma ve izleme yeteneklerinede sahip.

Firmanın ikinci ürünü Ninox 66 duman bombalarını atmak için kullanılan 66 mm fırlatıcılardan mobil araç üzerinden fırlatılabiliyor. İHA yaklaşık 1,5 pound yükleri taşıyabildikleri gibi, ağ kurma yeteneği ile sürü İHA’lar ile çalışabiliyor.

Ninox 66 modelinden ölçeklendirilmiş başka bir türevi olan Ninox 103, 60 dakika havada kalabiliyor. Uçuş süresiyle kullanımı kolay olan araç, sürü, ağ özelliği , hedef izleme ve hedef arama algoritmaları daha gelişmiştir. İHA yaklaşık 20 deniz mili rüzgarlarda sabit kalabilceği, olumsuz hava koşullarında uçabileceği belirtildi.

Bu özellikler ABD Donanmasının SLUAS sözleşmesini isteklerini karşılıyor gibi görünüyor. Ninox 103’ün hangi fırlatıcılardan atılacağı tam belli değil.Sadece şirket tarafından yayınlanan tanıtım videosunda deniz ortamlarından atıldığı gösteriliyor. Firma, İHA’nın savaş gemilerinden, insansız deniz platformlarından, denizaltılardan ve uçaklardan fırlatılabileceğini söylüyor.

Denizaltılar tarafından kullanılacak İHA’lar yüzeye çıkmadan denizaltılar için durumsal farkındalık sağlayabilir. İletişim rölesi görevi gören ek İHA’lar ile görüş hattı dışında bağlantılar kurabilir, hedef hakkıda bilgi elde edebilir. İHA’lar hedefe torpido atmadan önce yüzey hedeflerini konumunu doğrulamada kullanılabilir.

ABD Donanması Kasım 2019’da denizaltından fırlatılan İHA’lar ile bir deneme gerçekleştirdi.Los Angeles sınıfı saldırı denizaltısı USS Annapolis’dan periskop derinliğinde fırlatılan İHA görüş menzilinin çok ötesinde hedefleri tespit edebildi.

Kaynak: Spear, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here