Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki savaşta zafer elde etmesi sebebiyle başkent Bakü’de ‘Zafer Geçidi Töreni’ düzenlendi.Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldı.

Törende konuşma yapan Erdoğan, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın yürüttüğü mücadeleye en başından itibaren tüm kurum ve kuruluşlarıyla destek verdiğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye olarak Azerbaycan ile münasebetlerde her zaman büyük lider Haydar Aliyev’in “iki devlet, tek millet şiarını” rehber aldıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, “Selam asker” diyerek askerleri selamladı. Ardından iki ülkenin milli marşları okundu. Erdoğan ve Aliyev’in konuşmalarının sonrasında Türk askerlerinin de yer aldığı geçit töreni gerçekleştirildi.

Öte yandan Geçit Töreni’nde Azerbaycan’ın Ermeni güçlerinden ele geçirdiği Rus yapımı askeri teçhizatları da sergilemesinin Rusya’da rahatsızlığa sebep olduğu belirtildi. Moskova’dan Bakü’deki Geçit Töreni ile ilgili resmi bir açıklama ise yapılmadı.

Dağlık Karabağ’da altı hafta süren savaş 9 Kasım’da Rusya’nın arabulucuğu ile imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona ermişti. Savaş sırasında Ermenistan kontrolündeki çok sayıda bölgeyi kaybetti.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here