Alman Hava Kuvvetleri Koronavirüs hastalarını uygun hastanelere taşıyor

0
1417

Alman Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan “yoğun bakım üniteli” Tıbbi tahliye (MEDEVAC) uçakları koronavirüs hastalarını uygun hastanelerin bulunduğu eyaletlere taşımaya başladı.

Almanya’da koronavirüs vakaların son dönemde artış göstermesiyle bazı hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde kapasitesi doldu.Ağırlıklı olarak güney ve doğudaki hastaneler, yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerinin dolduğuna dair uyarılar gelmeye başladı.Bunun üzerine hastaların ülkenin diğer hastanlerinde bulunan yoğun bakım ünitelerine taşınması gündeme geldi.

Hava Kuvvtleri’in einde bulunan Tıbbi tahliye (MEDEVAC) uçağı güneydeki Memmingen kasabasından kuzeydeki Osnabrück yakınlarındaki Münster’e yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarını götüreceği bildirildi.

Tıbbi tahliye (MEDEVAC) rolü uçaklar uzak mesafelerden ciddi şekilde yaralanan kişilerin tıbbi tahliyesinde kullanılıyor. Uçaklarda, en modern standartlarda donatılmış altı yoğun bakım ünitesinin yanında 16 hasta daha sedyeyle taşınabiliyor.

Ayrıca NATO müttefkleri Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç’ katılımyla oluşturulan Çok Uluslu Tanker Taşıma Birimi (MMU) bulunmaktadır. Uçaklar ile katılımcı ülkelere havadan yakıt ikmali, stratejik yolcu, kargo taşımacılığı ve MEDEVAC imkanları sunmaktadır.

Uçakların 5 tanesi ana operasyon üssü Eindhoven hava üssünde diğer üç uçak ise Köln-Wahn hava üssündeki ileri operasyon üssünden çalışıyor. Bu üstte bulunan uçaklardan biri kalıcı MEDEVAC kabiliyeti ile 2021 sonuna kadar beklemede kalacak.

İtalya’da COVID-19) salgının yoğun yaşandığı 2019 yılında sağlık sisteminin yetersiz kalması üzerine Alman Hava Kuvvetleri’ne bağlı nakliye uçakları hastaları Almanya’daki hastenelere taşımıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here