TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) helikopter motoru TEI T700’ün seri üretimi kapsamında 50’inci motoru ürettiğini duyurdu.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Eskişehir tesislerinde helikopter motoru TEI T700’ün seri üretiminde 50’ncisinin tamamlanması sebebiyle bir tören düzenlendi. Törende konuşan TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, ‘Haftada bir motor üretecek kapasiteye’ ulaştıklarını söyledi.

Projenin 3 milyar doları aşan bütçeye sahip olduğunu belirten Akşit, üretilen motorun ise 2 bin beygirlik gücünde olduğunu, Türkiye’de ilk defa 2 bin beygirlik helikopter motoru ürettiklerini belirtti.

Akşit, ” İlk motorumuzu 2018 yılında ürettik. İlk motor teslimi de aynı yıl yapıldı. 2018’den bugüne bugün 50’ncisini teslim etme gururunu yaşadığımız rakamlara ulaştık “ dedi.

General Electric lisansı ile motorları ürettiklerini söyleyen Akşit, ” motorun bütün sorumluluğu da bize ait. Sözleşme bittiği zaman ve bütün motorları teslim ettiğimiz 2025 yılından sonra da 25 yıl boyunca bu motorların bakım, onarım ve idamesinden de TEI olarak sorumlu olacağız. ” ifadelerini kullandı.

General Electric (GE) lisansı altında GE’nin de desteği ile Türkiye’de yerli imkanlar ile üretilen TEI T700 helikopter motorları, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın girişimiyle 2010 yılından başlatılan genel maksat helikopter programı ile üretilecek ‘kara şahin’ helikopterlerinde kullanılacak. Proje kapsamında helikopterin gövdesini TAI Ankara’da, elektronik ve aviyoniğini ASELSAN, ana dişli kutusunu da ALP Havacılık tarafından üretilecek şekllde planlandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen T-70 Genel Maksat Helikopteri 2021 yılından itibaren seri üretime geçerek Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyordu. Toplam 109 helikopter üretilerek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacak.

Kaynak: TEI,Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here