Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen ilk T-70 Genel Maksat Helikopteri 27 Kasım’da düzenlenen törenle üretim hangarından çıkarıldı.

Sikorsky Aircraft firmasının S-70i modelinden geliştirilen ve T-70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri, Sikorsky, ASELSAN, TEI ve Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde üretilecek.

T-70 Genel Maksat Helikopteri önümüzdeki 10 yıl süresince 6 farklı kullanıcıya hitap edecek şekilde Türkiye lisansı altında üretilecek. T-70 helikopteri 2021 yılından itibaren seri üretime başlayarak Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanacak. Toplam 109 helikopter üretilmesi hedeflenmektedir.Helikopterin kullanıcıları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olacak.

Kara Şahin ismiyle anılan bu helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1988 yılından bu yana kullanılmaktadır.Yaklaşık 10 milyon emniyetli uçuş saatine sahip olan bu helikopterler, ülkemizde 140 adeti TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterinde bulunmaktadır.

T-70 Helikopterinin kendi ihtiyaçlarımıza ek olarak yapılan sözleşme kapsamında 109 adet de diğer müşterilere satılması ve böylelikle 1.5 milyar dolarlık ihracat yapılması taahhüt edilmiştir.

T-70 Genel Maksat Helikopterinin en önemli özelliklerinden biri de üzerindeki Aviyonik ve harekat ekipmanlarının geliştirilmesi ASELSAN firması tarafından yapılmasıdır. Helikopterde kullanılacak kritik görev, seyrü sefer, haberleşme ve Elektronik Harp Sistemlerinin geliştirme,  (Renkli MFD sayısal harita  ve sembolojisi ile INS/GPS Seyrüsefer Sistemi, Görev Yönetim Sistemi ) ve (helikopter kokpiti geliştirilmesini -IMAS) için SKORSKY firması ile ASELSAN arasında bir anlaşma imzalanmıştır. ASELSAN tarafıdan üretine yeni sistemler sadece Türkiye’ye değil aynı zamanda SKORSKY tarafından üçüncü ülkelere satılacak olan önemli sayıda helikopter de bu yeni sistemler kullanılacak.

Proje kapsamında, ana yüklenici TUSAŞ; T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini gerçekleştirecek.

Ayrıca TEI, T700 motorunun üretimini, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirmektedir.

Genel Maksat Helikopterleri askeri ve sivil alanda yolcu ve malzeme nakli ağırlıklı olmaka üzere arama kurtarma, yangın söndürme ve hava ambulansı görevlerini yapacak şekilde tasarlanıp geliştiriliyor.

Kaynak: TUSAŞ, ASELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here