Türkiye’de Komando Temel Eğitimini tamamlayıp Somaliye dönen 3’üncü Piyade Taburunun Somali Silahlı Kuvvetlerine teslim töreni, Mogadişu Anadolu Kışlasında gerçekleştirildi.

Törene, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçi Vekili Ozan PEKİN, Somali Savunma Bakanı Hassan Ali Mohamed,  Gnkur.Bşk.Tuğgeneral Odawa Yusuf Rage, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları, Somali Türk Görev Kuvveti Komutanı Piyade Albay Gaffar GÖREN, Yabancı Askeri Misyon temsilcileri ve Somalili asker aileleri katıldı.

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı’nda Ağustos 2019’da Komando Temel Eğitimini başlayan Somalili askerler, eğitimlerini başarıyla tamamlayıp Kasım 2019’da Somaliye dönmüştü.

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından Somali ordusunu eğitmek üzere 2017 yılında faliyete başlayan Türk askeri eğitim merkezi, şu ana kadar 81 subay, 118 astsubay ve 935 er mezun oldu.

Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, Somali Silahlı Kuvvetlerinin teşkilat, eğitim, öğretim, askerî altyapı ve lojistik sistemlerinin iyileştirilmesi konularında destek sağlıyor.

Kaynak: MSB, Ajanlar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here