Rusya’nın Ukrayna’ya savaşını “dönüm noktası” olarak nitelendiren Başbakan Scholz, Almanya’nın savunma harcamalarını artıracağını ve bunun için 100 milyar euroluk ek fon öngörüldüğünü açıkladı.

Federal Parlemento’da bugün düzenlenen Rusya’nın Ukrayna işgalinin ele alındığı görüşmede konuşan Başbakan Scholz, 2022 bütçesinde bir kereye mahsus olmak üzere savunma harcamaları için 100 milyar euroluk ek fon ayıracaklarını söyledi.

Scholz, “Bugünden itibaren, her yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinden fazlası ile savunmamız için yatırım yapacağız” dedi.

Ek fonun yatırım ve teçhizat için kullanılacağını belirtiliyor.

Yeni nesil savaş uçakları ve tankları Avrupalı müttefikleri özellikle de Fransa ile birlikte üretmeninin önemli olduğunu belirten Scholz, “Bu projeler bizim için öncelikli” dedi.

Koalisyon partileri Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) bugüne kadar buna karşı çıkmış ve NATO’nun gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinin savunma bütçesine ayrılması talebinin karşılanacağı koalisyon protokolünde açık bir şekilde belirtilmemişti. Almanya’nın halen savunma harcamaları gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1,55’i düzeyinde bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here