New York Times baş yazarı Thomas Friedman gazetede dikkat çekici bir baş makale kaleme aldı. Friedman, “bu sefer saldırganın işlediği suçların, mezalimin canlı olarak yaygınlandığı bir savaşı göreceğiz.Savaş ormanına dönmüş olabiliriz..ama bugün orman kablolu..” ifadelerini kullandı.

New York Times baş yazarı Thomas Friedman gazete yayınlanan makalede Rusya’nın Ukrayna işgalini, bu süper güç tarafından 18. yüzyıl tarzı ham bir toprak gaspı olarak niteliyor, ” ama bu sefer saldırganın işlediği suçların, mezalimin canlı olarak yaygınlandığı bir savaşı göreceğiz..21.yüzyılın küreselleşmiş dünyasında cep telefonları ve sosyal medya ağları ile vahşet eylemleri belgelenecek.Tüm bu suçlar herhangi bir editör veya filtre olmadan dünya çağında yayınlanacak. ifadelerini kullandı.

Vilademir Putin’in liderliğini sorgulayan Friedman, Vilademir Putin Versay’dan sonra Hitler’in yaşadığı travmayı yaşıyor. Ama dünya o günkü dünya değil…Savaş ormanına dönmüş olabiliriz..ama bugün orman kablolu.. yani Putin’i sanık sandalyesine oturtacak sağlam kanıtları Sosyal medya kulanıcıları şimdiden toplamaya başladı bile.. “

Savaşın ilk günüde işgalici tank birimlerinin beklenmedik bir şekilde Google haritalarında ifşa edildiğini gördüklerini belirten Friedman, Google Rus zırhlısının trafik sıkışıklığına neden olduğu konusunda sürüceleri uyarmak istedi. ve o sırada Rus tanklarının nerede olduğu görüldü..Bu oyunu daha önce hiç birimiz görmedik..” ifadelerini kullandı.

Rusya’da gazetecilik yapan Daniel Johnson’dan alıntı yapan Friedman, Rusya Ukrayna’yı işgal edeli 24 saatten az bir zaman oldu, orada olup bitenler hakkında Irak savaşında bir haftada sahip olduğumuzdan daha fazla bilgiye sahibiz ifadelerine yer verdi.

New York Times yazarına göre, Putin sahada savaşı kazansa bile aldığı yaralar ile yürümesi imkansız hale gelecek.Bu savaştan en fazla Rus ekonomisi zarar göreceğini belirtiyor.

Friedman yazısına şöyle devam ediyor:” Bu savaşın ruhu, büyük ölçüde, dünyanın geri kalanının, ekonomik yaptırımlar kullanarak Rusya’nın ilerlemesini önleme stratejisi üzerine inşa edilecek. Savaşın sonucunu da bu alandaki başarı belirleyecek.”

” Dünya asla eskisi gibi olmayacak..” 40 yılı aşkın süredir bu ifadeyi kullanmak istemedim..hemen hemen hiç kullanmadım diyen Friedmen, “ama şimdi bu noktaya Vilademir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin ardından gitmek zorundayım..Çünkü dünyamız eskisi gibi olmayacak..bu savaşın tarihsel bir düzeyde benzeri yok..” şeklinde ifade etti.

Ukrayna’nın tahıl ihracatına dikkat çeken Friedman, “Ukrayna’nın tahıl ihracatı o kadar fazla ki” .. Çin tahıl ihracatının üçte birini Ukrayna’dan karşılıyor. ikincisi Çin’in en büyük ortaklarında biri Avrupa Birliği, AB’ye ihracat yapıyor.. Avrupa bu işgale ayak diretirse, Çin’in Rusya’nın yanında çok fazla görünmesi mümkün olmayacağını savundu.

Thomas Friedman sözü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy getirerek, Zelenskiy gerekten standup komedyanı olarak görülebilir. Ama yaptığı açıklamalar, yaklaşımı o kadar güçlü sağlam bir duruş gösteriyorki, Batı ondan belki Rusya ile uzlaşma için vazgeçebilir gibi görünebilir. Fakat Zelenskiy büyüyor..Ukrayna’da Kiev’de kaldığı sürece.. Sosyal medya üzerinden, kablolar üzerinden dünyaya mesaj verdikçe..” Batı dünyasıda kolay kolay gözden çıkaramaz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here