Alman Federal Parlamentosu dört adet MKS 180 Çok Amaçlı Fırkateyn projesi tedariği için yaklaşık 6 milyar Euro bütçeyi onayladığı açıklandı. Parlamento Eurofighter savaş uçaklarının Aktif Elektronik Tarama Dizisi (AESA) radarı ile değiştirilmesine onay vermiş oldu.

Alman Savunma Bakanlığı, en son parlamento kararıyla Alman Silahlı Kuvvetleri tarihin en büyük deniz projesinde hiç bir engelin kalmadığını belirtti.

Geçen ay Almanya Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, MKS 180 Çok Amaçlı Fırkateyn projesinin devam edeceğini açıklamıştı. İhaleyi Hollanda firması Damen’in kazanması üzerine Alman Kiel GNYK tersanesi ihaleye itiraz etmiş konu ’Kamu İhale’ mahkemesine getirilmişti.

Bundeswehr Alman savunma satın alma ajansı (BAAINBw) 14 Ocak’ta Hollanda firması Damen gemi inşa firmasının MKS 180 Çok Amaçlı Fırkateyn projesini kazandığını duyurmuştu. Damen, Alman Deniz Kuvvetleri’ne en az dört MKS 180 fırkateyn tedarik etmek için Blohm + Voss ve Thales ile ortaklık kurdu.

Ancak ihalede yarışan Alman Donanma Tersaneleri Kiel (GNYK) 24 Ocak’da BAAINBw  resmi bir şikâyette bulundu, ardından davayı kazanma olasılığını arttırmak ve davayı genişletmek için Bonn’daki federal Kamu İhale Mahkemesine başvurdu.

Geçtiğimiz hafta birleşen iki Alman Donanma Tersaneleri Kiel (GNYK) ve Lürssen’in ortaklığı, GNYK’nın Damen’e yapılan ihale ile ilgili anlaşmazlığını çözdü.GNYK şikayetlerini geri çekti.

Çok Amaçlı Fırkateyn MKS 180 gelecekte deniz savaşlarında üstünlük sağlayacak şekilde dizayn edilecek. Üzerinde bulunan görev modülleri sayesinde çok çeşitli görevleri yapabilecek.

Alman Deniz Kuvvetleri MKS 180 fırkateynlerinde kendini savunan, su üstü ve denizaltı karşıtı savaşlarında ortak deniz resmi oluşturabilen bir gemi istiyor. Ayrıca gemi deniz gözetimi, ambargo kontrolü, Kriz durumunda askeri tahliye ve ticari gemilere eskortluk gibi görevleri de yapması isteniyor. 

MKS 180’nın uzunluğu su hattında yaklaşık 155 metre, maksimum 9 bin ton deplasmanında olacak. 110 mürettebat ve 70 diğer görevler için personel bulunacak.

Ayrıca Alman Parlamentosu Eurofighter savaş uçaklarının Aktif Elektronik Tarama Dizisi (AESA) radarı ile değiştirilmesinide onayladı. Avrupa’nın önde gelen sensör firması Hensoldt AESA radar ihalesini kazanmıştı.

Kaynak: Defense-eurospace, Navy news, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here