NATO Savunma Bakanları toplantısında Rusya’dan kaynaklanan sınamalara karşı siyasi ve askeri unsurları içeren bir paket üzerinde anlaşıldığı açıklandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ”NATO Savunma Bakanları Rusya’dan kaynaklanan sınamalara karşı siyasi ve askeri unsurlar içeren dengeli bir paket üzerinde anlaştı. Bu çerçevede hava ve füze savunmamızı, geleneksel kabiliyetlerimizi geliştirmeye, istihbarat ve tatbikatlarımızı uyarlamaya karar verdik.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın nükleer füze kabiliyetinin giderek arttığını vurgulayan Stoltenberg, Moskova’nın nükleer retoriğiyle birleşerek tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı rol oynadığını söyledi.

Bazı müttefiklerin Patriot ve SAMP/T bataryaları ile hava ve füze sistemlerini geliştirmeye karar verdiğini kaydeden Stoltenberg, NATO’nun aynı zamanda beşinci nesil savaş uçaklarına da yatırım yapmaya başladığını hatırlattı. 

LİBYA İRİNİ OPERASYONU GÜNDEME GELDİ

Stoltenberg, Avrupa Birliği’nin (AB) Operasyon İrini için destek isteyip istemediğine ilişkin bir soru üzerine, konunun gündeme geldiğini, henüz bir karar alınmadığını ifade etti.

Müttefikler arasında bazı görüş ayrılıkları bulunduğuna işaret eden Stoltenberg, “Bu farklılıkların üstesinden gelebilmemiz NATO’yu güçlü kılmıştır.” mesajını verdi. 

Kaynak: Ajanslar, NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here