Almanya’nın Ramstein kentinde Ukrayna’yı destekleyen savunma bakanlarının bir araya geldiği toplantının açılışında video bağlantısıyla konuşan Volodymyr Zelenskiy, tankların gönderilmesi konusunda en azından prensipte bir karar almanın “ sizin elinizde” olduğunu söyledi. 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin talebine karşın, Ukrayna’ya yardım konferansında Ukrayna’ya Leopard 2 tankları gönderilmesi konusunda bir karar alınmadığını söyledi.

Ramstein Hava Üssü’nde düzenlenen toplantıda gazetecilere konuşan Pistorius, “Leopard tankları meselesinde hala kararın ne zaman alınacağını ve bu kararın ne olacağını söyleyemiyoruz” dedi.

Boris Pistorius, müttefiklerin Ukrayna’ya tank gönderme konusunda fikir birliğine varması halinde Almanya’nın “hızlı hareket etmeye hazır olduğunu” sözlerine ekledi. 

Pistorius, olumlu karar alınması halinde teslimatın çabuk yapılabilmesi için bir envanter sayımı yapılması talimatı verdiğini de sözlerine ekledi.

Alman hükümet kaynakları, Almanya’nın Leopard 2 tanklarını, ABD’nin Abrams tanklarını Ukrayna’ya yollaması durumunda göndereceğini söylüyor.

Ukraynalı liderler, Moskova güçlerinin doğuda Rus işgali altındaki topraklarda yapması beklenen bir bahar saldırısını püskürtmek için modern Batı tanklarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Almanya’nın tankların verilmesi konusundaki tereddütü, Finlandiya ve Polonya gibi ülkelerin sert eleştirilerine uğramıştı. Bu iki ülkenin de Leopard 2 tankları bulunuyor, ancak üçüncü ülkelere verebilmeleri için Berlin’in onayı gerekiyor.

Bakan Akar, toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ayak üstü görüştü.

BAKAN AKAR TOPLANTIYA KATILIYOR

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 50’ye yakın ülkenin yer aldığı “Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı”na katılmak üzere Almanya’ya gitti.

Bakan Akar, toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yanı sıra aralarında İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blasczczak’ın da bulunduğu bazı mevkidaşları ile ayaküstü görüştü.

ABD 2,5 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

ABD, daha çok zırhlı araç ve cephane içeren 2,5 milyar dolarlık yeni bir askeri yardım paketini onayladı.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), 59 Bradley zırhlı araç, 90 Stryker personel taşıyıcı ve Avenger hava savunma sistemlerini de içeren askeri teçhizatı Kiev’e gönderme kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here