Türkiye’nin 10 milyar dolar değerinde İngiltere’den Eurofighter savaş uçağı, C-130J nakliye uçakları ve Type 23 fırkateynleri ile M60 muharebe tankları için motor satın alacağı iddia edildi.

Middle East Eye’in ismi açıklanmayan üç kaynağa dayandırdığı haberde, Türkiye’nin savaş uçakları, nakliye uçakları, motorlar ve fırkateynler de dahil olmak üzere büyük bir silah paketinin olası satışı konusunda İngiltere ile görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

Geçtiğimiz pazar günü Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmüştü.

Kaynaklar, Akar ve Wallace’ın görüşmesinde Ankara’nın Eurofighter savaş uçakları, C-130J nakliye uçakları ve Type 23 fırkateynleri ile M60 muharebe tankları için motor satın alma olasılığı gündeme geldiğini iddia etti. 

Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için Middle East Eye ile isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Türk kaynaklardan biri, “Bu platformlardaki seçeneklerimizi değerlendiriyoruz ancak müzakerelerin son aşamasında değiliz” dedi.

Sektörden bir kaynak, Türkiye’nin 24 ila 48 birim arasında değişen iki Eurofighters filosu satın almak istediğini söyledi.

Haberde ismi açıklanmayan ikinci bir kaynak ise Ankara’nın Eurofighter’ı satın almasının Türk Silahlı Kuvvetleri içinde birçok teknik ayarlama ve eğitim gerektireceği için “kolay bir süreç” olmayacağını söyledi.

İngiltere Savunma Ekipmanları Satış Otoritesi (Desa), C-130J nakliye uçaklarını Ekim ayında satışa çıkardığını açıklamıştı. Desa, broşüründe 14 adet C-130J taktik uçağının 2023-2025 yılları arasında hizmet dışı kaldıklarında satın alınabileceği belirtildi. 

Haberde adı geçen ilk kaynak, en gelişmiş versiyonu olan C-130J nakliye uçağının, Ankara’nın Libya misyonları nedeniyle A400M filosunu yoğun bir şekilde kullandığı ve bunun da uçaklar üzerinde baskı oluşturduğundan gerekli olduğunu iddia etti. 

“Envanterimizde C-130’lar var, zaten iyi bildiğimiz bir uçak” diyen kaynak, Ankara’nın Libya’da A400M filosunu yoğun bir şekilde kullandığını ve bunun da uçaklar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. 

Haberde, iki savunma bakanı da Türkiye’nin M60 tanklarını modernize edecek bir İngiliz tedarikçi bulmanın yollarını aradıkları belirtildi. Kaynaklar, Ankara’nın kendi tank projesi Altay’ın motor tedarikinde sorunlar yaşadığını ve çok geç kaldığını söyledi. İlk kaynak “Ordu muharebe hazırlığını sürdürmek istiyor” diye ekledi.

Ankara’nın bu olası satın almalarla ilgili nihai kararını bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce verip veremeyeceği belli olmadığı verilen haber yorumunda, “yeni hükümetin satın alma planları hakkında farklı fikirleri olabilir.” İfadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here