Almanya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Carsten Breuer, Litvanya’ya bir Alman tugayının konuşlandırma planlarının hızlandırılmasını istedi.

Pazartesi günü Litvanya’yı ziyaretinde basın toplantısında konuşan Breuer, planlama sürecinin bu yıl sonuna kadar tamamlanması gerektiğini belirtti. Her iki ülkenin de 2024’te “uygulama aşamasına” başlamak istediğini ekledi.

Breuer, planların “çok çeşitli ve kabul edilene göre çok karmaşık” olduğunu belirtti.

Alman planlarından duyduğu memnuniyeti belirten Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, “Almanya’nın Litvanya’nın güvenliğini güçlendirmek için uzun vadeli bir taahhüdü olduğundan memnunuz.” dedi.

Almanya Genelkurmayı, Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği dönemde NATO’nun doğu cephesini güçlendirmek amacıyla bağımsız hareket edebilme yeteneğine sahip 4,000 kişilik bir savaş gücünü Litvanya’ya konuşlandırmak istiyor.

Alman askerlerinin Litvanya’ya konuşlandırılmak istemedikleri yönündeki bazı haberlere Breuer şöyle cevap verdi: “İsteksizlik olduğunu söylemezdim. Daha çok anlayışın arttığını söylerim. Alman ordusu sabit bir konuşlandırmayla yeni bir alan açıyor.”

“Her şeyi sıfırdan yapmamız gerekiyor” diyen Breuer, “konuşlandırma, NATO savunma planlarına uygun olduğunca esnek olacak. Tugay, NATO kuvvet modelinin bir parçası olacak.” dedi.

Kaynak: DPA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here